CHRIS TOMLINSON

 

Presidenti italian Sergio Mattarella i ka bërë thirrje ish-presidentit të Bankës Qendrore Evropiane (BQE) Mario Draghi të formojë një qeveri të re teknokrate pas dorëheqjes së Giuseppe Contes në vend që të thërrasë zgjedhje të reja

Zoti Draghi pranoi ofertën për të formuar një qeveri të Mërkurën pas një takimi me presidentin Italian dhe do të fillojë bisedimet me parti të ndryshme politike në parlament për të siguruar shumicën e nevojshme për të qeverisur siç duhet vendin. Daily Telegraph e Britanisë iu përgjigj vendimit, duke e quajtur atë një arrnim pafrymëmarrje.

Nëse Draghi nuk është i aftë të pajtohet me parti të mjaftueshme për të formuar një shumicë solide, ai ka të ngjarë të kthehet te Presidenti Mattarella dhe të refuzojë pozicionin e kryeministrit Italian, raporton Il Giornale.

Nëse ai formon një qeveri të re, nuk do të ishte hera e parë në vitet e fundit një figurë pro-Bashkimit Evropian të vinte në krye të qeverisë kombëtare Italiane.

Pas dorëheqjes së kryeministrit me shërbim të gjatë Silvio Berlusconi në 2011, Komisioneri Evropian Mario Monti u emërua kryeministër dhe drejtoi një qeveri teknokrate nga nëntori 2011 deri në prill 2013.

Draghi foli për mediat Italiane pas takimit të tij me Presidentin Mattarella, duke thënë: “Kjo është një kohë e vështirë. Presidenti kujtoi krizën dramatike shëndetësore me efektet e saj serioze në jetën e njerëzve, në ekonomi, në shoqëri. ”

“Kapërcimi i pandemisë, përfundimi i fushatës së vaksinimit, dhënia e zgjidhjeve për problemet e përditshme të qytetarëve dhe rihapja e vendit janë sfidat që ballafaqohemi. Ne kemi në dispozicion burimet e jashtëzakonshme të BE-së. Ne kemi mundësinë të bëjmë shumë për vendin tonë duke parë me kujdes të ardhmen e brezit të ri dhe duke forcuar kohezionin shoqëror, ”shtoi ai.

Senatori populist dhe udhëheqësi i Leges Matteo Salvini tha se ai do të mbështeste emërimin e Draghit në kushte të caktuara, duke përfshirë një garanci të zgjedhjeve kombëtare në maj ose qershor, më së voni.

Salvini gjithashtu kërkoi që Draghi të mos ngrinte asnjë taksë dhe nxiti për politikën e Leges për futjen e një takse të sheshtë 15 përqind të të ardhurave.

Lideri populist gjithashtu reagoi kundër shqetësimeve të bëra nga Presidenti Mattarella mbi sigurinë e një vote kombëtare për shkak të pandemisë së koronavirusit Wuhan, duke thënë se zgjedhjet ishin planifikuar tashmë në Kalabri në Prill.

“Për më tepër, 1,300 komuna do të shkojnë gjithashtu në qendrat e votimit, duke përfshirë qytete të tilla si Roma, Milano, Torino, Napoli dhe Bolonja. Njëzet milion Italianë do të thirren në votime. Nëse mund të jenë 20 milion, unë mendoj se mund të jenë edhe 60 milion, ”tha ai.

Një qeveri Draghi gjithashtu kërcënon të shkatërrojë Lëvizjen Pesë Yje (M5S), e cila ka qenë në vështiresi në sondazhet e fundit.

Sipas Il Giornale, ekziston një ndarje në lëvizjen midis atyre që mbështesin Draghin dhe atyre kundër tij, të tille si zëvendes presidentja e senatit Paola Taverna e cila refuzoi një qeveri teknokrate dhe tha: “Ne besojmë se e vetmja rrugë përpara janë zgjedhjet e parakohshme. Qytetarët duhet të jenë në gjendje të zgjedhin se kush do të duhet të rrisë fatet e vendit tonë. ”

VERITAS.COM.AL