Etiketa: is_tag

“Italia qëndron krah Shqipërisë”, ministri i italian i Mbrojtjes: Përurimi i bazës së NATO-s në Kuçovë, një pikë kthesë për rajonin
Guido Crosetto, ministri italian i Mbrojtjes i pranishëm në ceremoninë mbajtur në Kuçovë për hapjen vlerësoi marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Italisë. Gjatë fjalës së tij, ai theksoi se përurimi...
Senati italian miraton marrëveshjen për emigrantët me Shqipërinë
Senati italin ka miratuar përfundimisht projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes Itali-Shqipëri për emigrantët, që parashikon hapjen e dy qendrave në territorin shqiptar për të pritur 3 mijë e...
Firmoset marrëveshja Shqipëri- Itali për pensionet/ Ministri Hasani: Insistim prej 10 vitesh nga qeveria shqiptare!
Ministri i Jashtëm Igli Hasa në një konferencë për mediat foli për marrëveshjen mes Shqipërisë dhe Italisë për njohjen e pensioneve. Ai theksoi se ka pasur një insistim nga ana e qeverisë shqiptar...
Sot nënshkruhet marrëveshja për pensionet në Romë, Rama: Përfitojnë 500 mijë shqiptarë
Pas shumë vitesh negociata, ditën e sotme pritet që të finalizohet marrëveshja Shqipëri-Itali për njohjen e pensioneve. Marrëveshja do të nënshkruhet në Romë nga ministri për Evropën dhe Punët ...
Njihen pensionet mes dy vendeve, Shqipëri-Itali/ Firmoset marrëveshja në Romë, përfitojnë mijëra shqiptarë
Shqipëria dhe Italia kanë nënshkruar paraditen e kësaj të marte dokumentin përfundimtar të marrëveshjes për njohjen reciproke të sigurimeve shoqërore. Marrëveshja në fjalë u firmos nga ministri...
Sfida në TikTok i merr jetën shqiptarit në Itali, u rrëzua nga makina gjatë filmimit
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali, ku një 18-vjeçar shqiptar ka humbur jetën tragjikisht. Bëhet fjalë për Lorenzo Pjetrushin. I riu Lorenzo Pjetrushi ndodhej në kofanon e makinës së sh...
Ndahet nga jeta aktorja italiane Sandra Milo
Ka ndërruar jetë këtë të hënë në Romë, në moshën nëntëdhjetëvjeçare, aktorja italiane Sandra Milo. Në karrierën e saj kinematografike, në gjashtëdhjetë vitet e fundit ajo kishte bashkëpunuar me re...
Beleri përplas Greqinë dhe Italinë në Bruksel/ Kathimerini: Athina i thotë ‘Jo’ marrëveshjes BE-Shqipëri për mbrojtjen, Roma e kundërshton
Greqia edhe njëherë ka vendosur të përdorë çështjen “Beleri” si argument për të krijuar një tjetër pengesë për Tiranën. Referuar medias greke “KATHIMERINI” Athina zyrtare po bllokon rrugën e një m...
Agron Tufa kapet në Itali, i dënuar me 30 vite burgim për vrasje me dashje.
Vijojnë operacionet e njëpasnjëshme në bashkëpunim me partnerët nderkombetare, për kapjen dhe ekstradimin e shtetasve të shpallur në kërkim ndërkombëtar. Finalizohet, nga Policia e Shtetit dhe ...
Marrëveshja për pensionet e shqiptarëve në Itali, gati për firmë: Rama pret Tajanin në Tiranë.
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka pritur në takim këtë të premte Ministrin e Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Italisë, Antonio Tajani. Ai tha se Tajani ka dhënë lajmin e...