Edmund DeMarche | Fox News

Numri i rasteve të koronavirusit në Kinë u rrit ndjeshëm të enjten, kur u raportuan 14.840 raste të reja të sëmundjes.

Vendi tani ka më shumë se 50,000 raste të konfirmuara dhe 1.300 njerëz kanë vdekur nga ai në të gjithë botën.

Rritja e rasteve vjen pasi raportet jashtë vendit treguan se virusi mund të ketë dalë jashtë kontrollit. Rritja e fundit i atribuohet qasjes së re të vendit në numërimin e pacientëve. Los Angeles Times raportoi se rreth 90 për qind e rasteve të reja ishin “diagnostikuar klinikisht”. Mjekët në vend më parë ishin mbështetur në testet nukleike për sëmundjen virale të njohur si COVID-19.

Testet nukleike, sipas raportimeve, u kritikuan për saktësinë e tyre. Publiku ka kritikuar gjerësisht zyrtarët lokalë për menaxhimin e epidemisë dhe Pekini është akuzuar për fshehjen e statistikave kryesore në ditët e para të virusit.Times raportoi se sipas udhëzimeve të reja, pacientët i nënshtrohen një skanimi CT të mushkërive të tyre dhe janë vëzhguar nga mjekët për të parë nëse janë simptomatikë.

Kina ka mbyllur 60 milion njerëz të paprecedentë në një përpjekje për të frenuar përhapjen e virusit, i cili ka goditur më rëndë në qytetin e Wuhan dhe qytetet përreth në provincën Hubei.

Presidenti kinez Xi Jinping premtoi ulje të taksave dhe ndihmë tjetër për industrinë, pasi Partia Komuniste në pushtet përpiqet të kufizojë dëmet në rritje për ekonominë.

Vendi po përpiqet të rindezë ekonominë e tij pasi festa e Vitit të Ri Lunar u shty në përpjekje për t’i mbajtur njerëzit në shtëpi dhe të përmbajë virusin. Trafiku ka mbetur i lehtë në Pekin dhe shumë njerëz ende punojne në shtëpi.

Veritas.com.al/