JIM HEINTZ, Associated Press prill 19, 2020

MOSKE (AP) – Dita e shenjtë e vitit për të Krishterët Ortodoks ishte e rezervuar dhe e trishtuar në shumë vende ku kishat ishin të mbyllura për adhuruesit për shërbesat e Pashkëve për shkak të kufizimeve që synojnë mbajtjen e përhapjes së koronavirusit.

Nga Moska në Addis Abeba, besimtarët u ndaluan të merrnin pjesë në shërbesat e së Dielës ose u kërkohej të qëndronin në shtëpi dhe t’i shikonin në transmetimet televizive kombëtare.

Në Gjeorgji, ku disa kisha mbetën të hapura,disa adhurues kaluan nëpër një provë të gjatë për të marrë pjesë në shërbesat që filluan vonë të shtunën në mbrëmje, në mënyrë që të përputheshin me një shtetrrethim mbarëkombëtar – duke mbërritur në kisha para ores 9 p.m.dhe ju kërkohej të qëndronin deri në 6 të mëngjesit.

Shtetrrethimi i Serbisë ishte edhe më i rreptë,duke zgjatur 84 orë nga pasditja e së Premtes deri në mëngjesin e së martës. Kreu i Kishës Ortodokse Serbe, Patriarku Irinej, mbajti liturgjinë e Pashkëve në mesnatë pa besimtarë por pati raportime që disa njerëz hynë në kisha për të marrë pjesë në shërbesat e mëngjesit.

Shumica e kishave në Rusi ishin të mbyllura për publikun,përfshirë Katedralen e Krishtit,Shpëtimtarit në Moskë,ku kreu i besimit më të madh Ortodoks në botë,Patriarku Kirill, kreu shërbesen e natës në prani vetëm të klerikëve të tjerë,një kori dhe disa punonjësve të kishes.

Në një video mesazh të Pashkëve nga vendbanimi i tij,Presidenti Vladimir Putin u bëri thirrje Rusëve të durojnë gjatë gjithë kufizimeve të reja në vend, ku infektimet nga koronavirusi po rriten ndjeshëm.

“Nuk ka dyshim se ne do t’i kapërcejmë siç duhet sfidat me të cilat po përballemi,” tha ai. “Njerëzit tanë shpesh thonë:” Zoti i ndihmon ata që ndihmojnë veten e tyre. “Dhe kështu po veprojmë. Por në këtë festë rrezatuese të ringjalljes së Krishtit, unë përsëri do të dëshiroja të them: “Të gjithë do të jenë mirë, me ndihmën e Zotit. ”

Bjellorusia fqinje, e cila nuk ka vendosur asnjë kufizim në lëvizje, ishte një përjashtim nga festimet e heshtura të Pashkëve në vendet e tjera Ortodokse.

Qindra mijëra morën pjesë në shërbesat në kisha në të gjithë vendin, përfshirë Presidentin autoritar Alexander Lukashenko.

“Sapo erdhi kjo psikozë,jo vetem nga kjo sëmundje,të gjithë nxituan por jo në kishë, por larg nga kisha. Nuk është mirë”, tha ai të Dielën.

Lukashenko vazhdimisht ka hedhur poshtë shqetësimet në lidhje me pandeminë e koronavirusit, edhe pse numri i infektimeve të raportuara në vendin e tij nuk është shumë larg nga Ukraina fqinje,e cila ka katër herë më shumë njerëz.

Në Ukrainë,pyetja nëse do të merret pjesë në shërbesa pati një ndarje midis dy besimeve Ortodokse rivale të vendit.

Kisha Ortodokse e Ukrainës,e cila njihet nga Patriarku i Kostandinopojës,që konsiderohet si autoritet nga shumica e kishave Ortodokse, mbajti shërbesa me dyer të mbyllura. Por Kisha Ortodokse e Ukrainës, e cila është akoma e lidhur me Kishën Ortodokse Ruse, lejoi besimtarët të merrnin pjesë.

Ministria e Brendshme e Ukrainës tha se rreth 130,000 njerëz në mbarë vendin morën pjesë në shërbesat,megjithëse policia kufizoi numrin e adhuruesve në një kishë në 10.Disa prej tyre ishin në Manastirin e famshëm Pechersk në Kyiv, ku më shumë se 100 infektime nga koronavirusi përfshirë tre vdekje janë raportuar në mesin e murgjve.

Shërbesat u transmetuan drejtpërdrejt në Etiopi, e cila ka popullsinë më të madhe Ortodokse jashtë Evropës, e vlerësuar në 46 milion. Pjesëmarrja në shërbesat ishte e kufizuar dhe siguria u vendos në kishat në kryeqytetin Addis Abeba, për të parandaluar grumbullimet. Sidoqoftë, disa kisha jashtë kryeqytetit kishin shërbesa,duke shqetësuar zyrtarët e shëndetësisë.

Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë transmetoi gjithashtu meshën e mesnatës nga Katedralja e Ringjalljes në Tiranë, kryeqytet.

VERITAS.COM.AL

—-