Kim Hjelmgaard, USA TODAY prill 29, 2020,

LONDER – Kryeministri britanik Boris Johnson dhe e fejuara e tij Carrie Symonds njoftuan lindjen e “një djali të shëndetshëm” në një spital në Londër të Mërkurën.

Një zëdhënëse për liderin dhe partneren e tij tha se Symonds ishte ” shumë mirë”. Lindja e foshnjës vjen vetëm disa ditë pasi Johnson, 55 vjeç, u kthye në punë pas një periudhe kohe me koronavirus që e pa atë të kalonte kohë në kujdes intensiv.

Symonds, 32 vjeç, është partnerja e parë e pamartuar e një drejtuesi Britanik që jeton në Nr 10 Downing Street – zyra dhe vendbanimi i Johnsonit. Johnson ka dy ish-bashkëshorte dhe flirte të tjera romantike që kanë sjellë të paktën katër fëmijë.

Johnson u bë lideri i parë i madh botëror që dihet se kishte kontraktuar COVID-19 më 26 Mars. Ai u shtrua në spital 10 ditë më vonë. Ai doli nga Spitali St Thomas ‘në 12 Prill dhe u kthye në punë të hënën pasi u rikuperua në rezidencen e tij në fshat. Symonds gjithashtu përjetoi simptomat e koronavirusit.

Cifti ishte fejuar vitin e kaluar dhe kishin pritur fëmijën në fillim të verës. Një emër për foshnjën nuk u bë i njohur. Bastexhinjtë britanikë Paddy Power thanë “Alexander”, “James” dhe “Matthew” ishin ndër të preferuarit.

VERITAS.COM.AL