Francesco Boezi

Kuadri politik amerikan duket i ndalur, por në realitet po lëviz shumë: faza aktuale është një fazë vendimtare për të kuptuar nëse Donald Trump mund të pretendojë apo jo kandidaturën për presidencën e Shteteve të Bashkuara për 2024. Zgjedhjet afatmesme janë një hap larg. Sistemi amerikan garanton një rotacion të vazhdueshëm dhe takime të shumta elektorale për të garuar. Në dukje, duket sikur ka kaluar vetëm një ditë nga fitorja e Biden.

Por manjati tashmë është në fushatë elektorale. Para kthimit te zgjedhjeve afatmesme, partitë e SHBA zhvillojnë primaret. Donald ka kandidatët e tij. Ata që, shpesh dhe me dëshirë, do të kundërshtohen nga eksponentë që do të donin normalizimin e Gop, domethënë një hap prapa, në drejtimin precedent që ndërmori me zbritjen në fushë te ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara. Prandaj momenti është më delikat sesa mund të imagjinohet.

Ndeshja në Ohio është simbolike, për shembull. Max Miller është një Trumpian i vërtetë, dikush do të thoshte një populist, ndërsa Anthony Gonzalez është një Republikan i cili votoi në favor të fajësimit. Nëse kjo e fundit mbizotëron, për ish-Komandantin e Përgjithshëm do të ishte shenja e parë e një krize. Gjithashtu sepse Ohio është një nga ato shtete që rinovuan besimin e tyre në zgjedhjet presidenciale nëntorin e kaluar. Aktivizmi i Trump pra është i shpjegueshëm.

Udhëheqësi populist duket se nuk dëshiron të humbasë skeptrin e primus inter pares, përndryshe ai do të kishte dalë në pension në jetën private, pa bërë shumë bujë. Përfytyrimi se si mund të duket Partia Republikane në 2024 sot është një detyre e vështirë. Lojërat janë pak a shumë të vendosura në situatën që ekzistonte gjatë presidencës: Trumpistët janë në shumicë, por krahu i moderuar i partisë, ai i Mitt Romney për të qenë i qartë, do të donte një kundërrevolucion.Kronikat pastaj, po e garniturojnë situatën.

“Telashet” e Donald Trump

Nuk është një periudhë e lehtë për Trump. Facebook ka konfirmuar bllokimin e perdorimit te mediave sociale deri në vitin 2023. Ne e dimë se sa dhe si ndikon në opinionin publik aktiviteti në platformat e reja. Por kjo është një çështje dytësore krahasuar me atë që mund të ndodhë në aspektin juridik. Siç është raportuar nga Adnkronos, Organizata Trump do të përballet me mashtrime dhe krime të tjera fiskale. Trump po e vendos këtë në planin e një “komploti”. Pothuajse sikur të kishte një dizajn ad personam që synonte të dekonstruktonte peshën e tij politike, edhe përmes hetimeve. Për narrativën Trumpiane, do të ekzistonte nje trait d’union  midis humbjes së pësuar dhe lajmeve të orëve të fundit. Të gjitha të filtruara nga pandemia, e cila nga ana tjetër do të përdorej nga ana e saj për qëllime politike.

Gjatë muajve të ardhshëm, ne do të dimë nëse ish banori i Shtëpisë së Bardhë mund ta quajë veten një lojtar kryesor apo jo. Mbi të gjitha, ekziston rreziku i një krize kredibiliteti pas qoshes. Sidoqoftë duhet të theksohet uniteti i elektoratit, i cili duket se i ka qëndruar besnik ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara. Hetimet, beteja e brendshme brenda GOP dhe ndryshimet e mundshme elektorale: këta janë tre faktorët e rriskut që mund të ridimensionojnë një herë e përgjithmonë fenomenin Trumpian.

Kështu Biden do ta kancelojë Trumpin

Presidenti Joe Biden ndërkohë vazhdon punën e tij të kancelimit.Që me masat e para, Biden i kishte bërë të qarta synimet e tij: të kancelonte, përveç ndërhyrjeve legjislative, edhe qasjen administrative Trumpiste. Pas hapjeve bioetike mbi abortin dhe gjininë dhe ndryshimet në lidhje me politikat e migracionit, tani është radha e ekzekutimeve federale, të cilat ishi pezulluar. Paradjenja është se nëse Demokratët do të kishin mundësi, ata do të zgjidhnin një lloj damnatio memoriae. E cila, pra, në terma metaforikë, është ajo që po ndodh.

Nuk është momenti për të bërë parashikime për Shtëpinë e Bardhë: është e mundur që as Biden dhe as Trump nuk do të kandidojnë pas tre vjetësh. Në momentin që po shkruajme, megjithatë, për skenën janë akoma ata të dy garë.

VERITAS.COM.AL