Mjafton të zgjedhësh ushqimet e duhura, pra ushqimet që djegin yndyrna, kështu mund të dobësohesh edhe duke ngrënë.

Nëse keni disa kile më shumë, por asnjë dëshirë për të bërë dietë, mos i trembni, ja një listë që bën për ju. Ka një mënyrë për të përshpejtuar metabolizmin bazë, thjesht duke ngrënë. Por si? Filloni të konsumoni ushqimet termogjenike. Duket një fjalë e komplikuar por në fakt, kuptimi është shumë i thjeshtë: bëhet fjalë për ushqimet që rrisin metabolizmin e përditshëm, ose të lejojnë të konsumosh një sasi të madhe kalorish, krahasuar me gjithë të tjerët sepse për tu tretur kërkojnë një sforco nga ana e organizmit tonë. Kjo nuk do të thotë që bëhet fjalë për ushqime të rënda, por të pasura me fibra, ujë dhe ushqyes që aktivizojnë metabolizmin e brendshëm. Ja cilat janë ushqimet që djegin kaloritë:

Çaji jeshil  Catechin, një përbërës aktiv që përmban çaji jeshil, është një antioksidant natyral që mbaj qelizat të reja, dhe rrit metabolizmin duke djegur kalori. Pini çdo ditë në sasi të madhe dhe do të jeni më të bukur e më të shëndetshëm, dhe jo vetëm më të dobët.

Qepa

Qepët jo vetëm që forcojnë sistemin tonë imunitar, por janë thelbësore në luftën kundër kileve të tepërta, falë përmbajtjes së lartë të fitoestrogjeneve, që kanë efekte diuretike dhe eleminojnë lengjet e tepërta që shkaktojnë celulit. Përveç kësaj ndihmojnë në mbajtjen konstante të nivelit të sheqerit në gjak. Një këshillë prej shefi të vërtetë? Që të prisni qepën pa u djegur sytë, mbani në gojë gjysmë gote uji, pa e kaluar poshtë, derisa të prisni qepën.

Brokoli

Nëse synimi është të rizgjoni metabolizmin, brokoli është aleati numër një. Duke patur parasysh dhe fuqinë e tyre antitumorale, duhet t’i fusni patjetër në dietën e përditshme. Por nuk mbaron këtu, ai ka një funksion të rëndësishme pastrues të organizmit, duke favorizuar një funksionim të mirë të zorrëve dhe eleminimin e toksinave.

Salmoni

Është një nga ata peshq që konsiderohet i yndyrshëm, por yndyrat e tij janë të mira për organizmin tonë. Përmbajtja e lartë e Omega 3, e bën një aleat të trurit tonë dhe një ushqyes që djeg kaloritë.  Asparagët Asparagët janë diuretik mjaft të mirë, ndihmojnë në eliminimin e toksinave dhe janë një nga pesë ushqimet e famshme për të pasur kalori negative. Konsumojini përditë duke mbajtur lëkurën e shndritshme dhe një fizik të mirë.

Mente

Në fakt njihet më shumë për kompletimin e pjatave, apo pijen Mojito, por jo të gjithë e dinë që ka aftësi të mira për të rizgjuar metabolizmin. Trupi djeg më shumë e mbi të gjitha shkrin yndyrat në pikët kritike, si abdominali.

Një këshillë: Vendosni 10 gjethe në çajin tuaj, (çaji jeshil do të ishte më mirë) çdo mëngjes, dhe e keni të sigurtë efektin dobësues.

Ananasi

Është një nga ushqimet që djeg kalori më i fuqishëm dhe në të njëjtën kohë një aleat në luftën kundër celulitit. Për më tepër favorizon tretjen dhe ka një fuqi të lartë drenimi dhe pastrimi. Është mjaft i shijshëm dhe një zëvendësues i mirë për ëmbëlsirat.

Sallata jeshile

Të konsumosh sallatë jeshile përditë, mundësisht si fillim i një vakti, ka dy avantazhe: i pari është një sasi e madhe fibrash që të ndihmon të rregullosh apartin tretës, duke mbajtur një bark të sheshtë. E dyta: është një ndjesi ngopjeje që të ndihmon të mos dendesh me bukë, karbohidrate dhe ëmbëlsira.

Speci djegës  Nëse ju pëlqejnë ushqimet pikante, keni disa avantazhe. Speci djegës, në veçanti, përmban capsaicina, një substancë që stimulon lipozinën, ose metabolizmin e yndyrave. Dhe nuk mbaron këtu. Duket se efekti i menjëhershëm i përshpejtimit të metabolizmit nuk është i vetmi. Ai të shuan oreksin, kështu që shtojeni në pjatën tuaj.

Selinoja

Selinoja është një nga ushqimet që nuk ka kalori. Kjo do të thotë se kaloritë që organizmi djeg, janë më të larta se ato që hahen. Kështu që është një ushqim i mirë për të thyer urinë dhe mbajeni në tavolinë.

/Veritas.com.al/