Nga: Breitbart News/

Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve (KMG) botoi të enjten raportin e tij vjetor mbi gazetarët e burgosur dhe kampioni shumëvjeçar Turqia sërish udhëheq ligën megjithëse konkurrenca për titullin e persekutuesit më të keq të shtypit në botë ishte mjaft e fortë.

KMG vuri në dukje se tre vitet e fundit përbënin numrin më të madh të gazetarëve të burgosur që kur organizata filloi të mbante shënim rastet. “Turqia, Kina dhe Egjipti ishin përgjegjës për më shumë se gjysmën e atyre që u burgosën në mbarë botën për të tretin vit me radhë”, observoi raporti.

Raporti i KMG bëri një përpjekje për të ngatërruar burgosjen dhe vrasjen e gazetarëve në mbarë botën me zakonin e Presidentit të SHBA, Donald Trump, për te kritikuar median amerikane në terma të drejtpërdrejtë:

Shumica e atyre që janë burgosur në nivel global – 70 për qind – po përballen me akuza kundër shtetit, të tilla si përkatësia ose ndihma ndaj grupeve që konsiderohen nga autoritetet si organizata terroriste. Numri i burgosur me akuza për lajme të rreme u rrit në 28 në nivel global, krahasuar me nëntë vetëm dy vjet më parë. Egjipti burgosi shumicën e gazetarëve me akuzat e lajmeve të rreme, me 19, pasuar nga Kameruni me katër, Ruanda me tre, dhe një në Kinë dhe Marok. Rritja vjen në mes të retorikës së shtuar globale rreth “lajmit të rremë”, per të cilin Presidenti i SHBA Donald Trump është zëri kryesor.

Përveç ndotjes së punës së rëndësishme të monitorimit të lirisë së shtypit duke marrë në shënjestër Trump – qe nuk ka burgosur dhe nuk ka vrarë asnjë gazetar dhe aq me pak ngacmuar me fuqinë e shtetit ne krahasim me paraardhësin e tij Barak Obama – këtij komenti rreth “lajmit të rremë” i mungon argumenti i asaj që po bëjnë regjime vërtet shtypëse dhe për sa kohë ata e kanë bërë ketë.

Në vend që të përshkruajë një shpat rrëshqitës që fillon me Trumpin duke nxjerre Jim Acostan e CNN-it nga dhoma e informimit të Shtëpisë së Bardhë dhe përfundon me Arabinë Saudite duke vrarë Jamal Khashoggin, studentët seriozë të shtypjes së mediave mund të ndalojnë së konsideruari Trumpin qe arrin të jetë kritik ndaj mediave kundërshtare pa i shtypur dhe aq aktualisht ata. (KMG mori një moment për të vënë në dukje se nëntë gazetarë u arrestuan në te gjithë Shtetet e Bashkuara për arsye të ndryshme në 2018, por asnjëri prej tyre nuk ishte aktualisht në burg deri më 1 dhjetor.)

Jamal Khashoggi ishte përmendur sigurisht në mënyrë të dukshme në raportin e KMG, por për kreditet e tij, organizata e identifikoi me të drejtë atë si “kolumnist” dhe theksoi se vrasja e tij në Stamboll nuk ishte arsyeja e vetme për të qenë kritik ndaj lirisë së shtypit në Arabinë Saudite. Raporti gjithashtu vuri në dukje me vëmendje se kritiku më i shquar i sauditëve pas vdekjes së Khashoggit ishte askush tjetër përveç presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili nuk ka nevojë për stërvitje nga askush në mënyrën se si të kapë lirinë e shtypit:

Arabia Saudite — nën vëzhgim intensiv për vrasjen e kolumnistit te Washington Post në mërgim, Jamal Khashoggi në konsullatën e tij në Stamboll në tetor – rriti represionin ndaj gazetarëve në vend, me së paku 16 gazetarë pas hekurave deri më 1 dhjetor. Të burgosurit përfshijnë katër gazetarë femra që shkruan për të drejtat e grave në mbretëri, duke përfshirë ndalimin e ngjarjes së makinës nga gratë që u revokua në qershor .

Edhe pse Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka qenë kritiku më i ashpër i Arabisë Saudite për vrasjen e Khashoggit, qeveria e tij vazhdoi të burgosë më shumë gazetarë sesa çdo vend tjetër në planet.KMG gjeti të paktën 68 gazetarë të burgosur për punën e tyre në Turqi, e cila është pak më e ulët se vitet e mëparshme. Gjatë vitit, dhjetëra të tjerë janë burgosur ose liruar, pasi prokurorët vazhdojnë të kërkojnë urdhër arresti dhe të aplikojnë akuza të reja, dhe gjykatat urdhëruan që disa gazetarë të lirohen në pritje të gjykimit dhe të lirojnë të tjerët. Për të tretin vit radhazi, çdo gazetar i burgosur në Turqi po përballet me akuza anti-shtet.

Erdogan filloi goditjen përpara përpjekjes së dështuar të grushtit te shtetit te 2016, por më pas e intensifikoi atë, duke mbyllur më shumë se 100 media me dekret. Ata që janë në periferi të profesionit të gazetarisë janë gjithashtu vulnerabel. Lista e gazetarëve të burgosur të KMG nuk përfshin 13 punonjës nga Gün Printing House, duke përfshirë pronarin e saj, një roje sigurie dhe disa operatorë makinash, të cilët u burgosën. Krimi i tyre është padyshim printimi i gazetës Özgürlükçü Demokrasi, një gazetë e përditshme pro-kurde që qeveria e mori dhe e mbylli përfundimisht. Disa gazetarë të lidhur me këtë gazete, të cilët janë të përfshirë në censusin e burgut, janë ndaluar me akuzat për mbështetjen e partisë së ndaluar të Punëtorëve të Kurdistanit, ose PKK. Dhjetëra të tjerë në Turqi akuzohen për lidhje me PKK ose me një grup të dyshuar terrorist të drejtuar nga predikuesi në mërgim Fethullah Gylen, që qeveria fajëson për tentative e grushtit te shtetit.

Ndryshe nga revista Time ne Personi i Vitit  te saj shume te politizuar të vitit 2018 qe përshëndeti “rojet e së vërtetës”, KMG kishte shumë për të thënë për Kinën dhe trajtimin brutal të gazetarëve që kritikojnë shtetin:

Numri më i madh i të burgosurve në Kinë, me 47 pas hekurave, pasqyron valën e fundit të persekutimit të pakicës etnike të Uigureve në rajonin e Xinjiang. Të paktën 10 gazetarë në Kinë u arrestuan pa akuze , të gjithë në Xinjiang, ku Kombet e Bashkuara e kanë akuzuar Pekinin për mbikëqyrje masive dhe arrestimin e deri në një milion njerëzve pa gjyq.

Në shembullin e profilit më të lartë, Lu Guang, një fotografi te pavarur dhe resident ne SHBA, puna e të cilit për çështjet mjedisore dhe sociale në Kinë ka fituar çmime nga Fondacioni World Press Photo dhe National Geographic,zhdukur  në Xinjiang në fillim të nëntorit. Autoritetet më vonë konfirmuan arrestimin e tij tek familja e tij, por nuk e kanë zbuluar vendndodhjen e tij apo arsyet për arrestimin e tij.

Më gjerësisht, presidenti Xi Jinping ka rritur vazhdimisht kontrollin e tij mbi pushtetin që nga marrja e detyrës në vitin 2013; këtë vit, autoritetet kane shtuar rregulloret mbi teknologjinë që mund të shmangë firewall-et e turpshme të vendit, nxjerr listat e lajmeve te “miratuara” dhe avokatëve të përjashtuar që përfaqësojnë gazetarët e burgosur,ka zbuluar KMG . Ndërsa Presidenti Trump ka bere presion vazhdimisht mbi Pekinin mbi praktikat e saj të tregtisë dhe teknologjisë, të drejtat e njeriut, si liria e shtypit dhe shtypja në Xinjiang,keto nuk janë pasqyruar në titujt kryesorë.

Raporti gjithashtu vuri në dukje zakonin e Egjiptit për të dalë me arsyetime imagjinare për t’i mbajtur gazetarët kritik ndaj qeverisë pas hekurave dhe përpjekjet në vendet afrikane sub-sahariane si Eritrea dhe Kameruni për të shtypur mediat e pavarura.

Veritas.com.al/