-Policia dhe zyrtarët e qytetit lëshuan deklarata të shpejta pas incidentit dhe premtuan një hetim-

Protestat u kthyen të dhunshme në Filadelfia të martën në mbrëmje ndërsa demonstruesit u përplasën me policinë, shkatërruan dyqanet dhe rrahën një reporter që mbulonte trazirat.

Qyteti është përfshirë nga dhuna pasi oficerët e policisë qëlluan dhe vranë një 27-vjeçar të zi një ditë më parë, i cili ata thanë se nuk pranoi të hidhte thikën ndërsa ai “përparonte drejt tyre”. Burri u identifikua si Walter Wallace Jr dhe një pjesë e incidentit u kap në video.

Policia dhe zyrtarët e qytetit lëshuan deklarata të shpejta pas incidentit dhe premtuan një hetim. Por sigurimet e tyre bënë pak për të qetësuar shumë në qytet që e shohin të shtënat si një shembull tjetër i një njeriu të zi që u vra nga policia kur ata thonë se situata mund të ishte shpërndarë.

Gazetarët që mbulonin disa nga plaçkitjet përshkruan skena kaotike për të cilat ata thanë se nuk ishin të mbuluara nga policia. Policia shkoi në Twitter të martën vonë për të njoftuar se kishte rreth 1.000 plaçkitës vetëm në zonën e rrugëve Castor dhe Aramingo.

Videot tregonin dyqane me sende të shpërndara në korridore dhe plaçkitës që kryenin pajisje kuzhine dhe sende të tjera. Shumë dyqane ishin hipur, por turmat ende arritën të thyejnë xhamat.

VERITAS.COM.AL