Liderët Demokratë kanë dënuar vendimin e presidentit amerikan Donald Trump për të ulur dënimin me burg të ish këshilltarit dhe mikut të tij Roger Stone.

Zëdhënësi i pretendentit presidencial Joe Biden akuzoi zotin Trump për shpërdorim të pushtetit dhe “hedhjen e mbeturinave” ndaj vlerave të SH.B.A.

Masa për daljen para kohe nga burgu, por jo falje – erdhi vetëm pasi një gjykatë mohoi kërkesën e Stone për të shtyrë datën e fillimit të dënimit të tij prej 40 muajsh.

Ai u dënua për thënie të pavërteta në Kongres, për pengim dhe sulme ndaj dëshmitarëve.

Stone ishte ndihmësi i gjashtë i Trump i shpallur fajtor me akuzat e lidhura me një hetim të departamentit të drejtësisë që dyshohet sikur Rusia u përpoq të nxiste fushatën e Trump 2016.

67-vjeçari ishte , sipas raportimit, në një burg federal në Jesup, Xhorxhia, nga ku do të dalë të martën e ardhshme.

Shtëpia e Bardhë tha se Stone ishte viktima e një përpjekje të kundërshtarëve për të minuar presidencën.

Presidenti është akuzuar nga kritikët politikë sikur ai ka minuar sistemin e drejtësisë duke kritikuar çështjet penale kundër Stone dhe ndihmësve të tjerë të mëparshëm.

VERITAS.COM.AL/