Liderët e G7-ës janë mbledhur në një samit në Bavari, ku po shpalosin propozimet për të ulur çmimin e naftës dhe gazit rus, duke “goditur” kështu Rusinë.

Po ashtu, në këtë samit, Shtetet e Bashkuara të Amerikës duan të arrijnë një marrëveshje në parim për propozimin e tyre për një kufi ndërkombëtar mbi çmimin e naftës ruse.

Ngjarja treditore do të mbizotërohet nga diskutimi se si “të shtrëngohet” vesi ekonomik dhe ushtarak rreth Vladimir Putinit, pa çuar në pasoja katastrofike, duke përfshirë një reagim të ashpër midis konsumatorëve perëndimorë dhe urinë në një jug global përballë mungesës së shiut dhe drithërave.

Presidenti amerikan Joe Biden, në fillim të samitit të mbajtur në kështjellën alpine bavareze që formoi vendin e takimit të G7-ës në 2015-ën, tha se Putini ishte penguar nga shkalla e unitetit të treguar nga perëndimi.

“Putini ka llogaritur që në fillim se NATO dhe G7-ta do të ndaheshin disi. Por ne nuk e kemi bërë dhe nuk do ta bëjmë”, deklaroi Biden.

Por në prapaskenë, ndërsa Putini lëshoi raketa mbi Kievin dhe korri fitime të mëtejshme territoriale në lindje të Ukrainës, ekziston një shqetësim i thellë se Perëndimi nuk e ka mbledhur ende përzierjen e politikave që do ta detyrojë atë të tërhiqet.

Një plan për të ndaluar importet e arit rus, i ndjekur nga SHBA-të dhe Britania e Madhe, i konsideruar si një hap jo vendimtar në rritje, nuk ka ende mbështetjen e qartë të BE-së.

Kufijtë e dyfishtë të çmimit të naftës dhe gazit rus po shqyrtohen shumë nga kryeministri italian, Mario Draghi, dhe në takimin hapës të së dielës ai fitoi mbështetjen e presidentit francez, Emmanuel Macron.

Kufiri i gazit do të funksionojë thjesht nga vendet evropiane që refuzojnë të paguajnë mbi një çmim fiks ende të paspecifikuar për gazin rus.

Argumentohet se Rusia në afat të shkurtër nuk ka treg alternativ për të shitur gazin dhe nëse nuk ishte e përgatitur për të marrë një goditje të madhe në të ardhurat e saj, duke mbyllur totalisht tubacionin, nuk do të kishte zgjidhje tjetër veçse të shesë me çmimin e diktuar nga Evropa. Gazi i lëngshëm do të përjashtohej nga ky çmim maksimal.

Një kufi çmimi do të funksiononte duke i diktuar pothuajse monopolit përgjegjës për sigurimin e cisternave ruse të naftës që ata do të sanksionohen nëse lejojnë që nafta të shitet mbi një çmim fiks.

Rreth 95% e mbulimit të përgjegjësisë botërore të cisternave rregullohet përmes një organizate sigurimesh me bazë në qytetin e Londrës, të quajtur Grupi Ndërkombëtar i Klubeve të Mbrojtjes dhe Dëmshpërblimit, i cili duhet të respektojë ligjin evropian.

Propozimi është promovuar më së shumti nga sekretarja e Thesarit e SHBA-ve, Janet Yellen, dhe mund të duhet të ballafaqohet me OPEC-un, klubin e prodhuesve të naftës.

Prodhimi rus i naftës ka rënë nën presionin e sanksioneve, por të ardhurat e tij për fuçi janë rritur për shkak të çmimit të lartë të naftës globalisht, e kundërta polare e asaj që duan liderët perëndimorë.

SHBA-të dhe Kanadaja kanë ndaluar importet e naftës ruse, ndërsa Bashkimi Evropian ka rënë dakord të ndalojë importet e naftës së papërpunuar ruse nga deti deri në fund të vitit.

Gjermania është ndoshta vendi i vetëm i G7-ës më i shqetësuar për kufijtë e çmimeve. Ajo ka frikë nga një përplasje brenda BE-së lidhur me propozimin dhe se Putini thjesht mund të ndalojë furnizimet me gaz në Evropë.

Javën e kaluar Rusia uli flukset e gazit me 60%, duke përmendur vonesat në pajisjet e mirëmbajtjes, por shpjegimi nuk u konsiderua si i besueshëm brenda G7-ës.

Një ndërprerje tani do ta bënte Evropën të luftonte për të ndërtuar rezervat e gazit që i nevojiten për t’i mbijetuar atij që mund të jetë një dimër i ngarkuar.

Vendeve të BE-së u është drejtuar që të mbushin rezervat e tyre të gazit në një minimum prej 80%, por ata nuk kanë mjaftueshëm për këtë.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, iu drejtua G7-s ku i kërkoi që lufta duhet të mbarojë përpara fillimit të dimrit.

Në kontakt të mëtejshëm drejt jugut global, kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka ftuar liderët e Argjentinës, Indisë, Indonezisë, Senegalit dhe Afrikës së Jugut në samitin alpin të hënën.

Ndërsa Argjentina dhe Indonezia votuan në një votim vendimtar të OKB-së për të dënuar Rusinë, tre të tjerët abstenuan.

Por të gjithë po goditen drejtpërdrejt nga një krizë afatgjatë urie e shkaktuar nga frenimi i eksporteve të grurit nga Ukraina dhe India ka vendosur kufizime në eksportet e grurit.

Marrë nga The Guardian