Etiketa: g7

Merkel kundërshton ftesën e Trump për të marrë pjesë në samitin e G7 në Uashington
(FOTO: Arkiv) 29 maj (Reuters) - Kancelarja Gjermane Angela Merkel ka refuzuar të pranojë ftesën e Presidentit Amerikan Donald Trump për të marrë pjesë në një samit të parashikuar të Grupit të ...
Samiti i G7, 2020, do të mbahet në resortin Camp David të presidentit Trump
  3 dhjetor (UPI) - Samiti tjetër ekonomik i Grupit te Shtatëve - i ftuar nga Shtetet e Bashkuara - do të organizohet në strehën presidenciale në Camp David, tha të martën Presidenti Donal...
Ministri i Jashtëm i Iranit bën vizitë surprizë në samitin e G7.
AFP / Nicholas Kamm Kryeministri i UK, Boris Johnson dhe presidenti i SHBA, Donald Trump dukeshin në një atmosferë miqësore teksa ishin ulur në një mëngjes pune në resortin francez të Biarritz/...
Samiti i pasigurisë – Krerët e G7-s takohen në Biarritz
( FOTO: Hotel du Palais, Biarritz - vendi i samitit) Nga: Deutsche Welle/  Presidenti francez, Emmauel Macron është përgatitur më së miri për samitin e G7-s. Një sfidë diplomatike ndodhet pa...
Ministrat e G7 premtojnë ta bëjnë barazinë gjinore ‘kauzë globale’
  Paris (AFP) - Ministrja franceze për Barazi Gjinore Marlene Schiappa dhe homologët e saj të G7 të premten nënshkruan një deklaratë të përbashkët për ta bërë këtë çështje një "kauze globa...
Samiti i G7 përfundon në rrëmujë. Trump abandonon deklaratën e përbashkët.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka tërhequr mbështetjen e tij ndaj komunikatës së përbashkët të lëshuar në fund të punimeve të samitit të G7, sipas Kanadasë " e pandershme". Ai...
Trump në G7: Kush është kush në këtë foto të postuar nga Merkel?
  Ishte parashikuar të ishte një samit i tensionuar dhe i vështirë ky i G7. Foto që ka postuar në Instagram kancelarja Gjermane, Angela Merkel duket se ka kapur pikërisht këtë moment. N...
Trump propozon eleminimin e tarifave mbi tregun në samitin e G7
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump thotë se ka propozuar eleminimin e tarifave në samitin e G7 në Kanada, si vendi më i industrializuar që po  lufton të zgjidhë diferencat mbi tregun...
Bisedimet e G7 nuk janë në gjendje ta mbyllin, por po hapin luftën globale të tregjeve
Bisedimet e G7 në Kanada nuk kanë mundur të zgjidhin diferencat e thella mes presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump dhe liderëve të shteteve më të zhvilluara industrialisht. Ndarja ...
Trump kërkon ripranimin e Rusisë në G7, thellohet hendeku në Grup
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump thotë se do që Rusia të jetë pjesë e grupit  G7 mes shteteve kryesorë të industrializuar. Rusia u përjashtua në vitin 2014 pas aneksimit të Krim...
Faqja 1 prej 212