15 janar (UPI) – Diplomatët e lartë të Shteteve të Bashkuara, Korese se Jugut dhe Japonise u takuan për të diskutuar mbi Korenë e Veriut dhe vendosjen e mundshme në Lindjen e Mesme ndersa shqetësimet mbeten mbi paralajmërimin e Pyongyang për një “armë të re strategjike”.

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo u takua me Ministrin e Jashtëm Japonez Toshimitsu Motegi dhe diplomatin më të lartë të Seulit Kang Kyung-wha gjatë një diskutimi trepalësh të mbajtur në Palo Alto, Kaliforni,raportoi Shërbimi i lajmeve i Koresë së Jugut Newsis të mërkurën.

Takimi u mbajt në të njëjtën ditë kur Kandidati për President i Demokrateve Joe Biden kritikoi politikën e administratës Trump ndaj Koresë së Veriut.

Kur e pyetën në debatin presidencial Demokrat nga CNN / Des Moines nëse ai do të takohej me Kim Jong Un “pa parakushte”, Biden tha se nuk do të ndërmarrë të njëjtën qasje si Presidenti Donald Trump.

“Unë nuk do të takohem me te pa ndonjë parakusht. Shiko, ne i dhamë atij gjithçka që ai kërkon – legjitimitet. Presidenti u shfaq, u takua me të, i dha atij legjitimitet, dobësoi sanksionet që kemi ndaj tij ”.

Vërejtjet e Biden mbi sanksionet po ngrejnë pyetje. Të martën, Departamenti i Thesarit të Sh.B.A sanksionoi firmat kineze dhe të Koresë së Veriut për shkeljen e embargove të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për punëtorët e Koresë së Veriut ne vendet e tjera.

Sanksionet kundër Koresë së Veriut për zhvillimin e armëve bërthamore janë miratuar në Seul, por administrata e Presidentit Moon Jae-in po kërkon gjithashtu imunitet për projektet ndër-Koreane.

Të martën Kang zhvilloi diskutime me Pompeon mbi planet e Koresë së Jugut për bashkëpunimin ndër-Korean në disa projekte: turizmi në malin Kumgang, lidhja e hekurudhave te braktisura, duke punuar me Veriun në një “zonë paqeje” DMZ, duke rifilluar operacionet në Kompleksin Industrial Kaesong dhe shkëmbimet sportive.

Kang gjithashtu tha që Koreja e Jugut mbështet metodën e Sh.B.A-së për sigurinë detare ndërkombëtare në ngushticën e Hormuzit afër Iranit, një rrugë kyçe për transportin e naftës për Korene dhe Japonine.

Shtetet e Bashkuara kanë thënë se janë të gatshme të ndjekin bisedimet me Korenë e Veriut.

Zëri i Amerikës raportoi të mërkurën se qeveria Suedeze është në komunikim të drejtpërdrejtë me Pyongyang dhe Washington për një raund të mundshëm bisedimesh.

Bisedimet përfunduan vitin e kaluar pa një marrëveshje në Stokholm.