Deputeti konservator anglez, Sir David Amess ka vdekur pasi u godit me thikë në operacionin e tij elektoral në Essex.

Policia tha se një 25-vjeçar u arrestua nën dyshimin për vrasje pasi theri me thikë në një kishë në Leigh-on-Sea.

Ata thanë se morën një thikë dhe nuk po kërkonin askënd tjetër në lidhje me incidentin.

Sir David, 69 vjeç, ishte deputet që nga viti 1983 dhe ishte i martuar me pesë fëmijë.

Sekretari i Shëndetësisë Sajid Javid tha se ai ishte “një njeri i madh, një mik i madh dhe një deputet i madh i vrarë gjatë përmbushjes së rolit të tij demokratik”.

Sekretari i Arsimit Nadhim Zahawi tha: “Pusho në paqe zotëri David.

“Ju ishit një kampion për mirëqenien e kafshëve, më pak fatlumët dhe njerëzit e Southend West. Juve do t’ju mungojë shumë”.

Sir David, i cili përfaqësonte Southend West, po mbante një operacion elektoral – ku votuesit mund të takojnë deputetin e tyre dhe të diskutojnë shqetësimet – në Kishën Metodiste Belfairs në Eastwood Road North.

Policia e Essex tha se ata morën raporte për një therje menjëherë pas orës 12:05 të BST dhe gjetën një burrë të plagosur.

Ai u trajtua nga shërbimet e urgjencës, por vdiq në vendngjarje.

VERITAS.COM.AL

Armed police at Sir David Amess stabbing scene