ATHINE (Reuters) – Policia Greke kundër terrorizmit gjeti artileri dhe një tunel të fshehtë gjatë një sulmi në dy zona në kryeqytetin grek Athinë të enjten, thanë autoritetet.

Më shumë se 20 persona, jo Grekë, u arrestuan nga policia anti-terror. Bastisjet, që ende ishin në zhvillim e sipër, po ndodhnin në lagjen e Athinës të Sepolisë dhe në zonën Exarchia të Athinës qendrore.

Operacioni u nis pas një sulmi të shpejtë, tha një burim policie, duke shtuar se autoritetet po hetonin lidhje të mundshme me një organizatë militante që Turqia e ka nxjerrë të jashtëligjshme.

Në nëntor 2017, tetë burra dhe një grua u arrestuan nga policia Greke, ditë para një vizite të pritshme shtetërore nga Presidenti turk Tayip Erdogan. Një gjykatë Greke i liroi ata nga çdo vepër penale e lidhur me terrorizmin në maj 2019, për shkak të mungesës së provave.

VERITAS.COM.AL

 

Komente

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.