Zgjedhja e Zuzana Caputova si femra e parë sllovake presidente e vendit, u përshëndet të dielën si një votë për ndryshim. Aktivistët kundër ryshfetit prisnin të siguronin një kontroll mbi qeverinë e njollosur pas vrasjes së një gazetari vitin e kaluar.

Pas 45 vjet një fitore e qartë e avokates së ambientit ditën e shtune mbi kandidatin e partisë në pushtet, ishte një goditje mbi partinë populiste majtise të Smer-SD- grupimi më i madh në Parlament- i cili mund të përhapë shqetësim për ta në zgjedhjet e BE dhe në zgjedhjet e përgjithshme të vitit të ardhshëm.

Ajo është politikane relativisht e sapo ardhur e cila ngriti vlerën kombëtare mbi pasojat e vrasjes së gazetarit investigativ, Jan Kuciak dhe të fejuarës së tij në shkurt 2018, që shkaktuan protesta masive dhe rrëzuan kryeministrin e atëhershëm.

Caputova fitoi 58.4 për qind të votave, sipas numërimit përfundimtar të votave ditën e  Diele, e krahasuar me 41.6 për qind të partisë rivale në pushtet, komisioner i Energjisë në BE, Maros Sefcovic.

“Një kandidate që mishëron forcat demokratike ka fituar, dhe Sefcovic, i cili ishte simbol i vazhdimësisë, ka humbur” tha për AFP analisti Grigorij Meseznikov.

Veritas.com.al/