Etiketa: brexit

Tony Blair bën thirrje: ‘Ngrihuni!’ kundër Brexit!.
Ish kryeministri Tony Blair ka bërë thirrje para britanikëve mbështetës të BE kundër Brexit që të “ngrihen” kundër Brexit gjatë një fjalimi të mbajtur sot, e Premte, duke insistuar se “misioni” i ...
Kërcënohet Dhoma e Lordëve nëse ajo tenton të bllokojë Brexit-in.
Dhoma e Lordëve u paralajmërua se do të pësonte një shkatërrim nëse do të tentonte të bllokonte Brexit-in këtë muaj, pasi një projektligj u hartua në Dhomën e Përfaqësuesve mbrëmjen e së mërkurës....
Rritet shumica e Britanikëve që mbështesin Brexit-in: Pollet.
(FOTO: Theresa MAy, kryeministre e Britanisë)/ Shumica e Britanikëve miratojnë qëndrimin  e qeverisë për largimin nga Bashkimi Evropian- rezulton sipas rezultateve të një poll të Hënën. Maxhora...
Dhoma e Lordëve mund të shtyjë Brexit-in edhe një vit .
(FOTO: Në Dhomën e Lordëve)/  Kolegët e Dhomës së Lordëve mund ta vonojnë daljen e  Mbretërisë së Bashkuar nga BE edhe një vit tjetër, duke kundërshtuar të drejtën që e autorizon qeverinë për t...
Theresa May me liderët e BE: NATO mund të ketë vetëm me Donald Trump
Theresa May, kryeministre e Britanisë së Madhe, po zhvillon bisedime me anëtarët evropian në NATO në përpjekje për të ndërtuar aleanca pas Brexit. May ka arritur në kryeqytetin Maltez, Valletta...
Artikulli 50 i Brexit do të hyjë në fuqi në 9 Mars.
(FOTO: Theresa May, kryeministre e Britanisë)/ Artikulli 50 do të hyjë në fuqi në 9 Mars në samitin e liderëve Europpian- por me kusht që Karta e zbatimit të tij do të kalojë mes Dhomave në Par...
Ministri Italian paralajmëron “linjën e ashpër” të BE kundër Brexit se mund të përhapin “Luftën e Ftohtë Ekonomike”.
  (FOTO: Mario Giro)/ Zëvendës ministri i Jashtëm i Italisë ka paralajmëruar ata të “linjës së ashpër” në BE se duke kërkuar që të ndëshkojnë Britaninë dhe të minojnë Brexit-in, do të p...
May: Britania dhe Amerika mund të “udhëheqin së bashku përsëri”, falë Brexit dhe Trump.
  Brexit, dhe presidenti që u zgjodh, Donald Trump, i ofrojnë Britanisë dhe Amerikës mundësinë që të “rizbulojmë mirëbesimin tonë” dhe “të udhëheqim së bashku përsëri”, tha Theresa May- kr...
Ambasadori britanik në BE jep dorëheqjen tre muaj nga nisja e zbatimit të Brexit
  Nga  Cecile Ducourtieux /   Sipas BBC, Ivan Rogers kish deklaruar se negociatat për daljen nga BE mund të zgjasin një dekadë. Të parashikuara për në mars, ato duhet të hapen b...
Brexit: Bllofi i madh midis Londrës dhe BE-së
(FOTO: Theresa May, kryeministre e Britanisë së Madhe) Nga Philippe Bernard, Cecile Ducourtieux Britanikët dhe përfaqësuesit evropianë janë mbledhur të enjten në Bruksel, tre muaj përpara çe...
Faqja 13 prej 14« E para...1011121314