Etiketa: ekonomi

Rama flet për median polake: ‘Karantina e dytë do të na vriste të gjithëve!’
Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për “Business Insider Polonia”, ku ka folur shkurt për ekonominë e vendit dhe pandeminë e koronavirusit. Rama është shprehur hapur se një valë e ...
Përballë COVID 19: Fed zvogëlon normat e interesit në pothuaj zero.
  JOEL B. POLLAK   Rezerva Federale e Sh.B.A njoftoi mbrëmjen e së dielës se do të zvogëlojë normat e interesit në afro zero dhe do të blejë miliarda dollarë në obligacione në përpjekje ...
Rritja ekonomike e Serbisë, më e shpejta që nga 2008
Gordana Filipovic, Bloomberg (Bloomberg) - Rritja ekonomike e Serbisë u përshpejtua me ritmin më të shpejtë që nga fundi i vitit 2008,duke ju bashkuar një grupi ekonomish me rritje më të shpejt...
Nobeli për Ekonominë i shkon ‘zbutjes së varfërisë globale’ me Banerjee, Duflo dhe Kremer
Çmimi iu dha dy ekonomistëve te Miti-t dhe një te Harvardit, për "qasjen e tyre eksperimentale për të lehtësuar varfërinë globale"   Çmimi Nobel për vitin 2019 në Ekonomi iu dha Abhijit Bane...
Ekonomia e SHBA rritet 3.2% në tremujorin e parë, duke thyer pritshmërinë
  Ekonomia e SHBA u rrit me një normë vjetore prej 3.2 për qind në tre muajt e parë të vitit 2019 - duke mundur pritshmërinë e Wall Street për një rritje prej 2.5 për qind - sipas Byrosë s...
Sa shpenzon një familje në ditë? 80 për qind e shqiptarëve jetojnë me më pak se 10 dollarë
Rreth 80 për qind e popullsisë së Shqipërisë jeton me më pak se 10 dollarë në ditë. Sipas portalit ‘Our World in Data’, i cili ka përpunuar të dhënat e Bankës Botërore për shpërndarjen e popullsis...
Ekonomia në SHBA: Pagesa për orë pune kërcen në nivelin më të lartë që nga viti 2009.
Paga mesatare e orës së punës është rritur me 2.9 për qind në Janar, rritja më e madhe që nga viti 2009. Lajmet e mira mbi ekonominë Amerikane u shtuan sidomos gjatë Janarit. Rreth 200 mijë ven...
SHBA: Shtohen 228.000 punësime në Nëntor, papunësia më e ulët në 17 vjet.
Ekonomia e Shteteve të Bashkuara ka shtuar edhe 228,000 punësime në nëntor, duke tejkaluar pritshmërinë e ekonomistëve me 200,000 vende pune. Papunësia mbetet më e ulëta në 17 vjet, me 4.1 për ...
Shqipëria bie me 7 vende në “Doing Business 2018”; keq me energjinë, taksat dhe lejet e ndërtimit
Shqipëria ka humbur 7 vende në raportin e Bankës Botërore “Doing Business 2018 ” duke u renditur  e 65-a ndërkohë që një vit më parë ishte në vendin e 58 mes 190 ekonomive të marra në vlerësim- ra...
Ekonomisti amerikan Richard Thaler fiton Çmimin Nobel për Ekonominë.
Ekonomisti nga Shtetet e Bashkuara, Richard Thaler, një nga themeluesit sjelljes së ekonomistëve, ka fituar këtë vit Çmimin Nobel në Ekonomi. Prof. Thaler, i Universitetit Chicago Booth, është ...
Faqja 1 prej 212