Etiketa: frrok-cupi

RIVJEN ANTI- AMERIKANIZMI POLITIK*
 Frrok Çupi/ Më erdhi të shkruaj foljen ‘rilind’ anti- amerikanizmi, por e di se idiotët çdo fjalë ‘Rilindje’ e konsiderojnë reaksionare si në vitet pas Luftës së Dytë; ndoshta edhe Leonardo da Vinci...
RA KJO BORË DHE NA FTOHU NERVIN E DHUNËS
  Koment nga: Leart Skiro Nuk thonë kot se zoti është me ne: Zoti e kuptoi se sot e nesër do të na kishin djegur në flakë këta që kanë djegur mandatet; prandaj çfarë bëri zoti: Na dërgoi bo...
KËTU NDAHENI, TRIMA, MES ‘ARMIKUT’ PERËNDIM DHE MIKUT LULI+MONA+ILIR!
Frrok Çupi/ Këta ranë në përplasje me Aleatin e Madh, ranë sepse nuk përballuan Lirinë dhe Ligjin. Tani kërkohet ndihma juaj- e deputetëve skllevër që iu kanë blerë e shitur.  Megjithatë... ...
KASTA JONË SUNDUESE DHE E DREJTA E DONALD TRUMP *
 Frrok Çupi U bënë dy vjet që presidenti Trump ka hyrë në Shtëpinë e Bardhë, por asnjëherë ‘kasta’ jonë politike nuk i është referuar doktrinës Trump. Kësaj here iu referuan radios ‘Zëri i Amerikës...
ME SA DUKET, KOSOVA PO SHKON DREJT ‘SHKËMBIMIT’
Frrok Çupi/ Ndoshta është koha kur ‘patriotët’ duhet të lëshojnë mikrofonët, penat dhe pasionet- më së shumti të shtira. Ka kaq kohë që zien etno-kulturalizmi, erudicioni, krahinizmi, konspiracioni.....
Shtëpia e Bardhë dhe Dibra!
Frrok Çupi/ Nuk ka lajm nga ndokund tjetër, sado që shtrëngohen të prodhojnë disa gazetarë të mbetur redaksive ditën e Diele: Vetëm nga Uashingtoni dhe Dibra. Por mes Uashingtonit ku ndodhet Sht...
I KUJT ËSHTË BALILI?
Frrok Çupi/ Ditën më të keqe Klement Balilit nuk i doli ‘mik’ asnjë mik. Klementi nuk ishte pa miq, madje ishte ‘miku më i mirë’ i qindra miqve që tani shurdhojnë se e kanë njohur ndonjëherë. K...
ZBULOHET NJË THEMELUES I ‘RD’-së: BABA ÇENI.
Frrok Çupi/ Baba Çeni kishte qenë xhaxhai i diktatorit Hoxha, por që ky e shpalli ‘themelues’ në disa ‘gazeta si RD’. Baba Çeni na ishte themelues i Lidhjes së Prizrenit, themelues i Pavarësisë, th...
SOT NUK MUND TË THUHET ‘RAMA IK!…”
Frrok Çupi Po ta thuash këtë fjalë sot, atëherë tregon se as ke marrë lajme, as ke takuar miq që marrin lajme, as jeton me kohën... Aq më pak mund të thuash se je i dobishëm për kombin- nëse je polit...
SHTEGU I DHIVE
Frrok Çupi/ Ç’tu desh, o njeri, që ndërtove rrugë? Hape male dhe fusha, i shtrove me asfalt, bëre makina luksoze, e rrite shpejtësinë sa t’u morën mendtë. Harxhove shumë para, u detyrove të punosh ...
Faqja 1 prej 512345