Etiketa: is_tag

Çfarë do, tashmë, ambasadori shqiptar në Francë?!
Frrok Çupi/ Nëse autoritetet e  Shqipërisë nuk përdorin mekanizmat diplomatikë ndaj shtetit të Francës, atëherë shteti dhe kombi ynë do të mbeten më kokulur. Shteti i Francës akuzohet për vrasjen ...
Xhejms Bejker- pro Ramiz Alisë.
Frrok Çupi/ U çmende ti!?... Në vitin 1991 kemi dëgjuar të kundërtën. James Baker- i pari Sekretar Shteti i SHBA mbërriti në Shqipëri më 21 qershor 1991, e shtunë, dhe solli shpresën më të madhe për ...
Tirana s’ka më fjalë për Jerusalemin.
Frrok Çupi/ Them se ‘nuk ka më’ fjalë, sepse Tirana flet pa pushim për ‘heroizmin’ gjatë Luftës së Dytë. Ndërsa tani kur realisht po mbyllet kapitulli i fakteve dhe padrejtësive historike ndaj hebren...
Taotao kthehet në të njëjtën ditë.
Frrok Çupi/ Është realisht e njëjta ditë... por edhe e njëjta mënyrë. Kryeministri i regjimit komunist Adil Çarçani kishte nisur të quhej ‘Tao Tao’ prej kohësh, sipas një filmi të animuar për fëmi...
Ç’NA DUHET OPOZITA ‘MBAS SODIT’?
Frrok Çupi/ Një burrë e mbante armën në shekuj- për një ditë. Një familje e ushqente qenin- për një natë. Një qytet e instalon dedektorin nuklear -për një sekondë..., që mund të mos vijë kurrë. Një k...
Merkel merr pas vetes BE-në
Frrok Çupi/ Gjermania nuk ka akoma qeveri, gjë që nuk ka ndodhur kurrë që në vitin 1949, pas Luftës dhe pas famës së keqe të Adolf Hitler... Kjo ndodhi në epokën e gruas më të fuqishme të botës, Merk...
Po sikur ministri ‘pirat’ të mos kthehet deri në mesnatë?
Frrok Çupi/ Ora e mesnatës është afër, por nga aeroporti i Rinasit nuk ka asnjë informacion se ish- ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, i vënë në hetim për pjesëmarrje në banda që shpërndajnë ‘vde...
SOT KTHEHEMI NË KOHËN KU ISHIM
Frrok Çupi/ Nuk po flas thjesht për kthimin e Gramoz Ruçit në krye të shtetit. Ai, sot pas orës 6 të mbasdites, nga ministër i Brendshëm në kohën e diktaturës, bëhet  presidenti nr 2 i Republikës. Jo...
Frika mes TS (Tepelena State) dhe IS
Frrok Çupi Çudi si ndodh në këtë botë të vogël. Aq e vogël sa Steve Jobs e kishte dizajnuar si një kokërr mollë në programin e tij në Apple- Macintosh. Bota e informacionit e bëri kaq të vogël plan...