Etiketa: iran

B.E. finalizon marrëveshjen me Iranin për të shmangur sanksionet tregtare të SHBA
ATTA KENARE/AFP/Getty Bashkimi Evropian (B.E.) është gati të hapë një kanal alternativ për të drejtuar tregtinë dhe financat me Iranin që do të anashkalojnë sanksionet e SHBA kundër republikës ...
Rusia do të organizojë samitin Putin-Erdogan-Rouhani në fillim të vitit 2019
(Foto nga: AP Photo/Ebrahim Noroozi) (AFP) Moska në fillim të vitit të ardhshëm do të presë udhëheqësit e Rusisë, Iranit dhe Turqisë për të diskutuar mbi konfliktin sirian, tha zëvendësministri...
Ish-Presidenti i Iranit, Mahmoud Ahmadinejad thotë ‘Gëzuar Krishtlindjet’
(Foto nga: ATTA KENARE/AFP/Getty Images)/ Ish-presidenti i Iranit Mahmud Ahmadinexhad ka postuar një video në Twitter të hënën duke u uruar ndjekesve Gëzuar Krishtlindjet, shrkuan Breitbart New...
Media shqiptare pretendon se Netanjahu anuloi vizitën për shkak të kërcënimeve të sigurisë.
(Foto Arkiv)/ Times e Izraelit raporton :Anulimi i nje vizite te kryeministrit Benjamin Netanjahu muajin e shkuar në Shqipëri mund të ketë qenë e lidhur me një komplot të mundshëm kundër tij, n...
Donald Trump, letër Ramës: Ju përgëzoj për veprimet kundër komplotit terrorist iranian që kërcënon sigurinë europiane!
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump i ka dërguar një letër kryeministrit Edi Rama pas dëbimit të ambasadorit iranian në Tiranë dhe një diplomati tjetër të cilët akuzohen pë...
Trump flet në OKB; vjen rrethimi i Iranit.
 Presidenti i Shteteve të Bashkuara foli përpara Asamblesë së Përgjithshme për rezultatet e arritura nga administrata e tij. Por pritja nuk ishte më e mira Nga: Lorenzo Vita  "Sot jam përpar...
Trump, gati të thërrasë mbledhjen e Këshillit të Sigurimit për Iranin.
Presidenti Donald Trump do të kërkojë mbledhjen e Këshillit të Sigurimit  të Kombeve të Bashkuara mbi Iranin, kur mbledhja vjetore e liderëve botërorë pritet të mbahet në Nju Jork këtë muaj. Am...
Exclusive Reuters: Irani zhvendos raketat drejt Irakut; paralajmërohen armiqtë.
PARIS/BAGHDAD (Reuters) – Irani u ka vënë në përdorim pakicës Shi’ite në Irak raketa balistike dhe po ngre kapacitetet që të ndërtojë që të frenojë sulmet mbi interesat e veta në Lindjen e Mesme. ...
Parlamenti Iranian kundër presidentit Rouhanit; refuzohen përgjigjet e tij për problemet ekonomike
Parlamenti iranian ka shprehur pakënaqësinë e tij per presidentin Hassan Rouhani të martën, duke votuar për të mos pranuar përgjigjet e tij pasi e ka kritikuar per  perkeqesimin e ekonomisë. Es...
Irani ka arrestuar ‘shumë spiunë’…, dhe ka ‘mbjellë’ spiunë në Izrael!
Ministri i Inteligjencies i Iranit tha se “disa spiunë” janë arrestuar si pjesë e masave energjike mbi spiunazhin. Media tha se po aludohet edhe për një agjent iranian me dy kombësi,  që ndodhet n...
Faqja 1 prej 612345...E fundit »