Etiketa: iran

Trump lëshon paralajmërim të ashpër për Iranin ‘1.000 herë më të madh’ nëse Irani vepronkundër Amerikës.
Nga: Fox News/ Presidenti Trump shkroi në Twitter të hënën vonë për t'i dhënë një paralajmërim të ashpër Iranit qe raporton për një atentat ose sulm kundër Shteteve të Bashkuara në shenjë hakma...
Donald Trump/ Irani lëshon një urdhër arresti për vrasjen e Soleimanit
Një deklaratë e vërtetë lufte ajo e Iranit që lëshoi një urdhër arresti kundër Donald Trump dhe 30 personave të tjerë. Në shënjestër të Republikës Islamike është vrasja e gjeneral Qassem Soleim...
Ado të largohet ambasada e Iranit nga Tirana. Kërkesa në Kongresin Amerikan…
Të mërkurën, më 17 qershor 2020, anëtarët e Kongresit amerikan shpallën në një konferencë online se një Rezolutë dypartiake në mbështetje të kërkesës së popullit iranian për themelimin e një Repub...
Imazhet satelitore tregojnë se Irani ka ndërtuar varre masive në mes të shpërthimit të koronavirusit
Julian Borger , The Guardian Mars 13, 2020 Imazhet satelitore të varreve masive në qytetin e Qom sugjerojnë se epidemia e koronavirusit në Iran është edhe më serioze nga sa pranojnë autoritetet...
Konservatorët pretendojnë fitoren në zgjedhjet në Iran mbas pjesëmarrjes së ulët rekord
  Teheran (AFP) - Konservatorët e Iranit pretenduan fitoren të Dielën në zgjedhjet e përgjithshme të shënuara nga pjesëmarrja më e ulët që nga Revolucioni Islamik i vitit 1979 mes zemërimi...
Në Tiranë mbyllet shkolla ‘Saadi’, e financuar nga Irani
Ministria e Arsimit ka mbyllur shkollën “Saadi”, që financohej nga Irani dhe që ushtronte aktivitetin e saj prej disa vitesh në Tiranë. Vendimi, mban firmën e ministres së Arsimit, Besa Shahini, r...
Irani pas dëbimit të diplomatëve i tregon Shqipërisë cila është ‘rruga e duhur’.
Irani ka reaguar për herë të parë pas dëbimit të dy diplomatëve iranianë nga Shqipëria. Është zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit, Seyyed Abbas Mousavi, i cili thotë se Shqipëria ka bërë d...
Spiunët ‘diplomatë’ të Iranit u desh të dëbohen me forcë nga Tirana
Irani i solli si diplomatë, Shqipëria i dëbon si të përfshirë në spiunazh. Top Channel ka mësuar se nën masa të forta sigurie dhe në sekret të plotë oficerët e Drejtorisë së Antiterrorit dhe SHISH...
Trump paralajmëron liderin suprem Iranian të jetë ‘shumë i kujdesshëm me fjalët e tij.
Nga: Michael Collins, Kim Hjelmgaard dhe David Jackson/ USA TODAY WASHINGTON - Presidenti Donald Trump mori zjarr të premten në mbrëmje kundër Liderit Suprem të Iranit Ayatollah Ali Khamenei i ...
Princi i Kurorës së Iranit parashikon se regjimi do të shembet brenda disa muajsh.
  Uashington (AFP) - Trashëgimtari i monarkisë së rrëzuar Iraniane parashikoi të Mërkurën se regjimi klerik do të shembet brenda disa muajsh dhe u bëri thirrje fuqive perëndimore të mos ne...
Faqja 1 prej 1212345...10...E fundit »