Etiketa: is_tag

Të gjithë bëjnë një hap prapa. Trump: ‘Tërheqja e Iranit- një gjë shumë e mirë për botën!’
Presidenti Trump u tërhoq nga aksioni i mëtejshëm ushtarak kundër Iranit sot, si dhe bëri thirrje për një përpjekje të re diplomatike pasi konfrontimi i gjashtë ditëve të fundit u duk se u lehtësu...
SHBA njofton sanksione të reja ndaj Iranit pas sulmeve me raketa
  WASHINGTON (AP) - Administrata Trump po njofton sanksione të reja ndaj Iranit pas sulmeve të raketave të kësaj jave nga Republika Islamike në bazat e SHBA në Irak. Sekretari i Shtetit...
Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar sinjalizon që Britania mund të tërhiqet nga marrëveshja bërthamore e Iranit
Nga: OLIVER JJ LANE Mungesa e respektit nga ana e Iranit e kushteve te marrëveshjes bërthamore po e vë në rrezik ate dhe Mbretëria e Bashkuar madje edhe mund të tërhiqet, ministri i jashtëm i B...
Sondazhi: Pothuajse gjysma e amerikanëve miratojnë sulmin ndaj gjeneralit Iranian Soleimani
Nga: ALANA MASTRANGELO Një sondazh i kohëve të fundit nga HuffPost-YouGov tregon se 43 për qind e amerikanëve miratojnë vendimin e Presidentit Donald Trump për të urdhëruar sulmin ajror që vrau...
Irani e rrëzoi avionin e Ukrainës me 176 pasagjerë, por ‘gabimisht’.
Irani ka qëlluar dhe ka rrëzuar gabimisht. Aeroplani u përplas të Mërkurën afër aeroportit të Teheranit me 176 pasagjerë në bord- raporton media Amerikane. Zyrtarë të Shteteve të Bashkuara than...
Trump i vë sanksione ndëshkuese ekonomike Iranit
Presidenti amerikan, Donald Trump, në një adresim para kombit, ka thënë se SHBA do të aplikojë sanksione ndëshkuese ekonomike ndaj Iranit. Këtë e bëri ai në deklarimin e parë para kombit amerik...
Irani bombardon dy bazat amerikane në Irak. Pritet të flasë Trump në një konferencë.
Dhjetëra raketa lëshoi ushtria iraniane duke goditur dy baza ajrore amerikane në Irak, si hakmarrje e Iranit pas vrasjes së komandantit të Gardës Revolucionare Qasem Soleimani nga ushtria amerikan...
Rama mbi konfliktin SHBA- Iran: Mbajmë këtu viktimat e diktaturës iraniane, sepse ‘e dimë si veprojnë diktaturat. Jemi në kontakt me aleatët’.
Kryeministri Rama në një bashkëbisedim me gazetarët në Vjenë ka folur për kërcënimin që mund t’i kanoset Shqipërisë nga Irani për shkak të aleancës së saj me SHBA. Shqipëria ka strehuar muxhahedin...
“Një vend i vogël dhe djallëzor europian…”. Khamenei sulmon Shqipërinë pas sulmit ndaj bazave amerikane.
Në fjalimin e tij pas sulmit me raketa ndaj dy bazave ushtarake amerikane në Irak, lideri suprem i Iranit Ali Khamenei, krahas akuzave ndaj SHBA-ve, duket t’i jetë referuar edhe Shqipëria duke e “...
BE i quan sulmet me raketa të Iranit “përshkallëzim”
AFP, 8 Janar 2020/ Bruksel (AFP) - Shefi diplomatik i BE të mërkurën dënoi sulmet me raketa të Iranit në bazat irakiane që strehojnë trupat amerikane, duke kërkuar një fund të "spirales së dhun...