Etiketa: is_tag

Sulmi kibernetik/ Yuri Kim: Jemi me ju kur miku ynë është i sulmuar, SHBA do të reagojë
Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, komentoi reagimin e Shqipërisë ndaj Iranit, i cili sipas qeverisë shqiptare, qëndronte pas sulmeve kibernetike të dy muajve më parë. “Më lejoni për...
Shqipëria ndërpret marrëdhëniet diplomatike me Iranin! Rama: ‘Urhëruan sulmin kibernetik mbi vendin tonë!’.
Shqipëria prish marrëdhëniet diplomatike me Iranin! Kryeministri Edi Rama ka bënë me dije se ka prova të pakundërshtueshme se Irani ka financuar sulmin kibernetik ndaj shërbimeve online, gjë që ng...
Sulmi kibernetik mbi Shqipërinnë erdhi nga Irani: Kompania amerikane ‘Mandiant’.
Më 17 korrik 2022, Shqipëria u godit nga një sulm kibernetik i përmasa të mëdha, ku për arsye të sigurisë u mbyllën të gjithë adresat qeveritare dhe të tilla mbetën për disa ditë. Pak nga pak, ...
Irani konfirmon vrasjen e shkencëtarit të lartë, ‘babait të bombës iraniane’ në Teheran
  Media shtetërore iraniane njoftoi të Premten në mëngjes se shkencëtari i lartë bërthamor Mohsen Fakhrizadeh u vra afër kryeqytetit të Teheranit nga "terroristë" të paidentifikuar pas një...
Elhan Bidi, një nga muxhahidinët e Manzës, dezerton dhe kapet në kufi. Shpallet ‘non grata’
Ministra e Brendshme ka firmosur urdhër-dëbimin për iranianin Ehsan Bidi, pasi cilësohet si person i padëshiruar. Iraniani Ehsat Bidi fillimisht do të dëbohej në gusht 2020, por Ministria e Brends...
Trump lëshon paralajmërim të ashpër për Iranin ‘1.000 herë më të madh’ nëse Irani vepronkundër Amerikës.
Nga: Fox News/ Presidenti Trump shkroi në Twitter të hënën vonë për t'i dhënë një paralajmërim të ashpër Iranit qe raporton për një atentat ose sulm kundër Shteteve të Bashkuara në shenjë hakma...
Donald Trump/ Irani lëshon një urdhër arresti për vrasjen e Soleimanit
Një deklaratë e vërtetë lufte ajo e Iranit që lëshoi një urdhër arresti kundër Donald Trump dhe 30 personave të tjerë. Në shënjestër të Republikës Islamike është vrasja e gjeneral Qassem Soleim...
Ado të largohet ambasada e Iranit nga Tirana. Kërkesa në Kongresin Amerikan…
Të mërkurën, më 17 qershor 2020, anëtarët e Kongresit amerikan shpallën në një konferencë online se një Rezolutë dypartiake në mbështetje të kërkesës së popullit iranian për themelimin e një Repub...
Imazhet satelitore tregojnë se Irani ka ndërtuar varre masive në mes të shpërthimit të koronavirusit
Julian Borger , The Guardian Mars 13, 2020 Imazhet satelitore të varreve masive në qytetin e Qom sugjerojnë se epidemia e koronavirusit në Iran është edhe më serioze nga sa pranojnë autoritetet...
Konservatorët pretendojnë fitoren në zgjedhjet në Iran mbas pjesëmarrjes së ulët rekord
  Teheran (AFP) - Konservatorët e Iranit pretenduan fitoren të Dielën në zgjedhjet e përgjithshme të shënuara nga pjesëmarrja më e ulët që nga Revolucioni Islamik i vitit 1979 mes zemërimi...