Etiketa: itali

Italia mund të shkojë në zgjedhje të reja në Qershor.
( Carlo Cottarelli (majtas) dhe  Sergio Mattarella po përgatiten për bisedime sot, e Merkure, pasdite)/ Kryeministri i caktuar i Italisë, Carlo Cottarelli do të takojë presidentin e vendit, mes...
Zgjedhjet e reja në Itali rrezikojnë një referendum mbi euron
ROME (Reuters) – Euro ndodhet në situatën që duhet t’i bëjë bisht plumbit nëse Italia do të krijonte qeveri euroskeptike, e cila dështoi në fundin e javës së kaluar. Një qeveri euroskeptike në Ita...
A nuk jemi fqinj të Italisë?
  Frrok Çupi/ I dëgjoj të gjithë që flasin e ‘filozofojnë’ si në furrikun e pularisë së katundit. Përmendin emra, bëjnë akuza, dhe në fund thonë edhe se ‘këta jemi ne shqiptarët, nuk bëhemi’. S...
Italia shkon drejt zgjedhjeve të reja me emërimin e qeverisë kujdestare.
Carlo Cottarelli, një ish ekonomist i FMN , është emëruar nga presidenti për të formuar qeverinë teknike. Italia është nisur drejt zgjedhjeve të reja brenda pak muajve ditën e Hënë, ndërsa vend...
Fundoset bursa në eurozonë pas kaosit në Itali, rritet bursa në Azi para takimit Trump- Kim.
Bursa Europiane  dhe euro po bien ndërsa kaosi në Itali tronditi investitorët që i frikësohen emërimit të një teknokrati is kryeministër. Ky emërim mund të sjellë dështimin për një kohë të gjatë n...
Presidenti Italian që shkaktoi krizën, përpiqet ta mbyllë me një kryeministër teknokrat. Zgjedhje në vjeshtë.
( Kandidati për kryeministër Carlo Cottarelli)/ Presidenti i Italisë ka vendosur të caktojë një ekonomist pro- masave shtrënguese financiare si kryeministër i Italisë. Vendimi i presidentit u m...
Kriza në Itali: Thirrje për të vënë nën akuzë presidentin e Republikës, Mattarella.
Lideri i partisë më të madhe të dalë nga zgjedhjet e 4 marsit ka bërë thirrje për ta vën nën akuzë presidentin pas vetos që ushtroi ndaj kandidatit për ministër i Ekonomisë. Luigi Di Maio i par...
Kryeministri i sapo caktuar i Italisë, Conte, heq dorë nga formimi i qeverisë
Kryeministri Italian i sapo caktuar, Giuseppe Conte ka hequr dorë nga ofertaa e tij pr formimin e qeverisë, siç raportohet, për shkak se presidenti i vendit ka vënë veton për zgjedhjen e ministrit...
“Italia nuk do të jetë koloni gjermane!”, Salvini ia përplas BE-së mbi buxhetin shtesë.
Lideri populist i ‘’La Lega”,  Matteo Salvini ia përplasi Bashkimit Europian këtë javë pas kërkesës që Italia të implementojë një buxhet shtesë prej 10 miliardë Euro, teksa po promovon si ministër...
Kryeministri i ri i Italisë ka nisur punën për formimin e qeverisë.
Një avokat i njohur shumë pak, i ngarkuar me formimin e qeverisë së ardhshe të Italisë- pas mbi dy muaj pasigurie politike- sot e Enjte, do të fillojë punën për kabineitn e tij. Presidenti i It...
Faqja 20 prej 31« E para...10...1819202122...30...E fundit »