Etiketa: okb

OKB: Nga Shqipëria janë larguar 1.2 mln njerëz gjatë viteve 1990-2020, pritet të largohen dhe 615 mijë të tjerë.
Organizata e Kombeve të Bashkuara në statistikat e saj për Divizionin e Popullsisë vlerëson se që nga viti 1990 deri në 2020-n, nga Shqipëria janë larguar rreth 1.2 milionë persona.  Bëhet fjal...
Koronavirusi mund të mos largohet kurrë: OBSH
Koronavirusi "mund të mos shkojë kurrë", paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH). Duke folur në një konferencë të Mërkurën, drejtori i urgjencave të OBSH-së, Dr Mike Ryan paralajmër...
OKB bën thirrje për vaksinën COVID, trajtim i disponueshëm për të gjithë
BRUKSEL (Reuters) – Liderët e Kombeve të Bashkuara bene thirrje të hënën për një përpjekje globale për të zhvilluar dhe shpërndarë për të gjithë vaksina me çmime të përballueshme, trajtime dhe kom...
Këshilli i Sigurimit i OKB do të takohet për pandeminë e koronavirusit
AFP Kombet e Bashkuara (Shtetet e Bashkuara) (AFP) - Pas disa jave mosmarrëveshjesh - veçanërisht midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës - Këshilli i Sigurimit i OKB do të takohet të enjten për ...
Armët e vogla rrezik për botën; në Ballkan qarkullojnë 6 milion.
1 miliardë armë të vogla dhe armatime të lehta përbëjnë rrezik për sigurinë dhe paqen në botë. Këshilli i Sigurimit të OKB thotë se mungesa e kontrollit ka efekte negative shumë të mëdha mbi çësht...
Putin bën thirrje për samitin e anëtarëve kryesorë të Këshillit të Sigurimit të OKB
  Jeruzalem (AFP) - Presidenti rus Vladimir Putin bëri thirrje të enjten për një samit të udhëheqësve të pesë anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB, për të "mbrojtur paq...
Një mashtrim i OKB për vitin 2100, i ngre në ‘luftë’ shqiptarët e vitit 2020. Vetë Meta e merr seriozisht.
Koment/ Dikush nga zyrat e OKB ka hedhur një shashkë sikur ai është dëshmitar i vitit 2100 kur shqiptarët do të mbeten vetëm 520 mijë; dhe shqiptarët këtu nisën grindjen politike për atë që do ...
TRUMP TUND OKB: “E ARDHMJA ËSHTË E PATRIOTËVE, JO E GLOBALISTËVE”
Nga: Lorenzo Vita Donald Trump flet në Asamblenë e Përgjithshme të OKB.Dhe fjalimi i tij është një triumf i mendimit -Trump: një bashkësi informacioni, citatesh, frazash dhe njoftimesh që përmb...
OKB: “Mikrobet i rezistojnë ilaçeve dhe do të shkaktojnë 10 milionë vdekje në vit”
Alarmi i OKB: "Situata shëndetësore dhe ekonomike do të bjere deri në vitin 2030. Udhëheqësit e tokës duhet të veprojnë" Nga: Francesca Bernasconi / "Një krizë globale, si shëndetësore ashtu...
Arabia duhet të bëjë publike gjyqet e Khashoggit: eksperti i OKB
  Gjenevë (AFP) - Një ekspert i OKB-së për të drejtat e njeriut tha të enjten se Arabia Saudite duhet të zhvillojë gjykime publike për ata që akuzohen për vrasjen e gazetarit Jamal Khashog...
Faqja 1 prej 712345...E fundit »