Etiketa: is_tag

Rama: Shqipëria dënoi në 11 maj genocidin serb në Këshillin e Sigurimit të OKB
Kryeministri Edi Rama ka treguar qëndrimin zyrtar që ka mbajtur Shqipëria në OKB për masakrën e Srebrenicës, në Bosnjë Hercegovinë nga Serbia. Kreu i qeverisë ka postuar fjalën e ambasadorit Ferit...
Krimet në Ukrainë/ Shqipëria drejton takimin për llogaridhënie në Këshillin e Sigurimit
 Shqipëria dhe Franca do të jenë dy bashkëdrejtueset e një formati në Këshillin e Sigurimit, me temë “Të sigurojmë llogaridhënien për krimet e tmerrshme të kryera në Ukrainë”. Një mor...
Rreshtimi i Serbisë përsëri me Perëndimin është lajm i mirë për rajonin, thotë Rama
 Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka deklaruar se rreshtimi i Serbisë krah Perëndimit është lajm i mirë për rajonin. Reagimi i kreut të qeverisë shqiptare në Twitter erdhi pas pezul...
Rusia nxirret jashtë Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut
Asambleja e Përgjithshme e OKB-së pezulloi me një votim historik Rusinë nga Këshilli i të Drejtave të Njeriut, në përgjigje të pushtimit të saj në Ukrainë. Me 93 vota pro, 24 kund...
Vendimi i Gjykatës Ndërkombëtgare për Rusinë, Shqipëria me 5 shtete thërrasin mbledhje urgjente të KS-së
Delegacioni shqiptar, pranë Këshillit të Sigurisë në OKB, ka konfirmuar thirrjen e një mbledhjeje urgjente për agresionin rus kundër Ukrainës.  Kjo, pavarësisht vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare...
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së thotë se lufta bërthamore, “brenda fushës së mundësive”
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres nuk e përjashtoi mundësinë e një lufte bërthamore në kohën kur Rusia vazhdon pushtimin e saj në Ukrainë, duke paralajmëruar se "zhvillimi rrëqet...
OKB: 636 civilë janë vrarë në Ukrainë, mes tyre 46 fëmijë
Zyra e Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut njoftoi të hënën se të paktën 636 civilë janë vrarë deri më tani në sulmin e Rusisë për pushtimin e Ukrainës, duke përfshirë 46 fëmijë, sipas Reu...
Sulmi ushtarak i Rusisë në Ukrainë është “terrorizëm shtetëror”/ Këshilli i Sigurimit i OKB
Sulmi ushtarak i Rusisë në Ukrainë është "terrorizëm shtetëror", thuhet në Këshillin e Sigurimit të OKB-së Ministri i Jashtëm polak dhe Kryetari i Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evro...
Asambleja e OKB miraton rezolutën kundër Rusisë, Zelensky: Koalicion global anti-Putin, Rusia të ndalë sulmin
Presidenti i Ukrainës, Zelensky ka përshëndetur miratimin e rezolutës që dënon Rusinë nga Asambleja e Përgjithshme e OKB, duke thënë se ky është një koalicion i gjerë anti-Putin "Unë përgëzoj m...
Ambasadori i SHBA i kërkon ushtrisë ruse të hedhë armët
Ambasadorja e SHBA-së në OKB, Linda Thomas-Greenfield, duke folur në Asamblenë e Përgjithshme të mërkurën përpara një votimi mbi një projekt-rezolutë që dënon pushtimin rus të Ukrainës, u bëri thi...