Etiketa: president

Ish-kryeministri i majtë fiton zgjedhjet presidenciale të Kroacisë: zyrtare
AFP/ 5 Janar 2020 Zagreb (AFP) - Ish-kryeministri i majtë fitoi presidencën e Kroacisë duke mposhtur konservatoren në detyrë në zgjedhjet e të dielës, treguan rezultatet zyrtare bazuar në numër...
Nesër në ora 8: A do të japë dorëheqjen presidenti Meta?! Vetëm kjo ka mbetur.
Koment/ Pas vendimit të Kolegjit Zgjedhor dhënë sot, Presidenca- sipas njoftimit në media- bën lëvizjen e radhës. Cila është lëvizja? Pyetja bëhet pas presidenti hyri në “xhunglën’ e gafave lidhur...
‘Besoj në jetën pas vdekjes’: Ish-presidenti Peruan vret veten në mes të hetimit për korrupsion
Dy herë President i Peruse Alan García i dha fund jetës se tij me një goditje me armë zjarri në kokë të mërkurën pasi justifikoi veten ne pranine e hetuesve që kërkonin ta arrestonin për akuza kor...
Populistët edhe në Zvicër: Zgjidhet presidenti djathtist dhe dy ministra të rinj
  AFP, Breitbart/ Parlamenti i Zvicrës të mërkurën zgjodhi ministrin e financave të vijës së ashpër të vendit për të shërbyer në pozitën shumë simbolike të presidentit vitin e ardhshëm dhe g...
Konservatori Jair Bolsonaro zgjidhet President i Brazilit
The Associated Press   Brazilianët zgjodhën të dielën Jair Bolsonaro të Partisë Social-Liberale (PSL) të krahut te djathtë, presidentin e tyre të ri, duke i dhënë atij një avantazh dysh...
Brazili kthehet djathtas: Bolsonaro fiton raundin e parë si president.
(Kandidati i krahut të djathtë eliminon Fernando Haddadin, trashëgimtarin e Lula-s. Por për të zgjedhur presidentin do të duhet balotazhi)/ Janë zgjedhje ndoshta historike ato që Brazili sapo k...
Zgjedhjet ne Zimbabve: Fiton presidenti që po largohej Mnangagwa
Presidenti i ri i Zimbabve është Mnangagwa, u njoftua në mëngjes herët pasi votat e para kane treguar  fitoren e shumicës së vendeve në Parlament Nga: Nicola De Angelis  Zimbabve ka rikonfir...
Zgjedhjet në Çeki: Milos Zeman, kandidat kundër emigracionit masiv, fiton raundin e parë. VIDEO
Presidenti Çek, Milos Zeman thotë se është i gatshëm të debatojë dhe të sfidojë Jiri Drahos para raudnit të dytë që mbahet pas dy javësh për zgjedhjet presidenciale. Zeman nuk mori pjesë në ndo...
Rouhani i Iranit emëron tre gra zëvendës- presidente
( FOTO: Zonja Ebtekar është riemëruar si zëvendës presidente)/ Presidenti i Iranit, Hassan Rouhani ka emëruar tre gra si zëvendës-presidente dhe një grua si asistente e të Drejtave Civile, pas...
Mike Pence mohon se ka në plan të kandidojë për President në vitin 2020
Zëvendës presidenti i Shteteve të Bashkuara, Mike Pence ka hedhur poshtë si  “të turpshëm dhe fyes” një raport ku thuhet se ai po përgatitet për të garuar në zgjedhjet presidenciale të vit 2020. ...
Faqja 1 prej 3123