Etiketa: shba

Ukraina hap hetime mbi një survejim ilegal të mundshëm të Marie Yovanovitch
(Foto: Marie Yovanovitch, ish ambasadore e SHBA në Ukrainë)/   16 janar (UPI) - Zyrtarët ukrainas thanë të enjten se kanë hapur një hetim mbi survejimin e mundshem të ish ambasadores së...
Donald Trump nënshkruan fazën e parë të marrëveshjes së tregtisë me Kinën
Nga: CHARLIE SPIERING, Breitbart Presidenti Donald Trump ka pritur të mërkurën nënshkrimin e fazës së parë të marrëveshjes tregtare me Kinën, duke shënuar një moment historik të rëndësishëm në ...
Dy diplomatë iranianë dëbohen nga Shqipëria; kishin plan të rrafshonin ambasadën e SHBA në Tiranë.
Top Channel ka mësuar, nga burime të besueshme, se dy diplomat të tjerë iranianë janë urdhëruar të largohen nga Shqipëria brenda 72 orësh për shkak se përbëjnë rrezik serioz për Shqipërinë. Tel...
Filozofi konservator Roger Scruton vdes në moshën 75 vjeç
Nga: VICTORIA FRIEDMAN/ 12 Janar 2020 Filozofi dhe shkrimtari konservator Sir Roger Scruton ka vdekur në moshën 75 vjeç pas një beteje gjashtëmujore me kancerin. Në një deklaratë të botuar n...
Të gjithë bëjnë një hap prapa. Trump: ‘Tërheqja e Iranit- një gjë shumë e mirë për botën!’
Presidenti Trump u tërhoq nga aksioni i mëtejshëm ushtarak kundër Iranit sot, si dhe bëri thirrje për një përpjekje të re diplomatike pasi konfrontimi i gjashtë ditëve të fundit u duk se u lehtësu...
SHBA njofton sanksione të reja ndaj Iranit pas sulmeve me raketa
  WASHINGTON (AP) - Administrata Trump po njofton sanksione të reja ndaj Iranit pas sulmeve të raketave të kësaj jave nga Republika Islamike në bazat e SHBA në Irak. Sekretari i Shtetit...
SHBA i ka dhënë Ukrainës “të dhëna të rëndësishme” për rrëzimin e aeroplanit në Iran: tha ministri i jashtëm
  Kiev (AFP) - Zyrtarët amerikanë i kanë dorëzuar Kievit "të dhëna të rëndësishme" pas një rrëzimi aeroplani në Iran, tha të premten Ministri i Jashtëm i Ukrainës Vadym Prystaiko. "Pres...
Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar sinjalizon që Britania mund të tërhiqet nga marrëveshja bërthamore e Iranit
Nga: OLIVER JJ LANE Mungesa e respektit nga ana e Iranit e kushteve te marrëveshjes bërthamore po e vë në rrezik ate dhe Mbretëria e Bashkuar madje edhe mund të tërhiqet, ministri i jashtëm i B...
Barbero, gjenerali amerikan në Tiranë: ‘Nuk është e vërtetë se duam pushtimin e Iranit; kemi mbrojtur njerëzit tanë!’
Në një takim pune me një grup deputetësh dhe ish-deputetësh shqiptarë në Tiranë, gjenerali i NATO-s, Michael Barbero bisedoi për samitin e NATO-s dhe situatën në Iran e Irak. “Nuk është e vërte...
Irani bombardon dy bazat amerikane në Irak. Pritet të flasë Trump në një konferencë.
Dhjetëra raketa lëshoi ushtria iraniane duke goditur dy baza ajrore amerikane në Irak, si hakmarrje e Iranit pas vrasjes së komandantit të Gardës Revolucionare Qasem Soleimani nga ushtria amerikan...
Faqja 10 prej 61« E para...89101112...203040...E fundit »