Etiketa: shba

Amerika i dhuron Shqipërisë mjete ushtarake të blinduara. FOTO
Momente të vështira, në diskutim të dyfishtë nëse do të ruhet apo jo stabiliteti në vend, nëse i kemi në krah aleatët e mëdhenj?..., në mes të të gjithave Amerika i ofrohet vendit tonë aleat për a...
Demokratja bëri deklaratën #MeToo kundër Joe Biden: ‘Ai më buzëqeshi dhe më puthi në kokë’.
Ish asambleistja e Nevadës, Lucy Flores, tani një aktiviste e drejtësisë sociale, ka zbuluar se zëvendës- presidenti Joe Biden ishte ‘shumë i mërzitur’ me të gjatë ngjarjeve të fushatës. Ajo th...
BE refuzon urdhrin e Trump për t’i njohur sovranitetin Izraelit mbi Lartësitë Golan.
  Sovraniteti i Izraelit mbi lartësitë Golan nuk do të njihet apo sanksionohet nga Bashkimi Evropian (B.E.), pavarësisht ndryshimit të politikave të SHBA-së në territorin e kontestuar. ...
Jimmy Carter do të bëhet ish-Presidenti më jetë gjatë i SHBA
AP Photo/John Amis Ish-presidenti Jimmy Carter do të bëhet presidenti më  jetë gjate i SHBA-së të premten, duke tejkaluar rekordin e vendosur nga ish-presidenti George H.W. Bush. Më 22 mars ...
Gjermania e zemëruar me ambasadorin e SHBA që i ka bërë thirrje për shpenzime të ulëta të mbrojtjes
  AFP John MACDOUGALL Politikanët gjermanë kërcenuan të dëbojnë të martën ambasadorin e SHBA Richard Grenell lidhur me kritikën e tij të ashpër ndaj shpenzimeve të ulëta të mbrojtjes të...
Pse nxehet politika/ Basha thërritet në Prokurori si i dyshuar për financime të paligjshhme ruse në lobingun e Amerikës
Prokuroria e Tiranës ka thërritur kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha si edhe ish sekretarin e Përgjithshëm të saj, Arben Ristani lidhur me kontratat e lobimit të Partisë Demokratike në SHBA...
Edhe presidenti Meta për izolim nga ‘ndërkombëtarët’, që do të thotë nga SHBA+BE
Koment/ Fjala ‘ndërkombëtarët’ nuk ka hyrë rastësisht në fjalorin e politikës, por dinakërisht fsheh aleatët kryesorë të kombit, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Europian. Kur thotë ‘ndërkombëtar...
‘Hapet’ letër- porosia e ardhur nga SHBA drejt prokurorisë mbi financimet e dyshimta të Bashës për lobing në Amerikë
Televizioni Klan ka mundur të ‘zbardhë’ letër-porosinë e mbërritur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbi kontratat e lobimit të Partisë Demokratike. Janë gjithsej 675 mijë dollarë, të cilat j...
Shtetet e Bashkuara: ‘Parlamenti dhe qeveria janë legjitimë… Ju që hoqët dorë, lejoni të tjerët’ të punojnë për të mirën e vendit
(FOTO ARKIV: zëvendës ambasadorja Leyla Moses-Ones) Ambasada e SHBA ka reaguar në facebook një ditë para protestës së paralajmëruar të partive të opozitës, duke bërë thirrje që të shmanget dhun...
Ekspertët: NYC mund të shkojë në faliment për herë të parë në 40 vjet.
    Qyteti i Nju Jorkut po shkon drejt rrënimit financiar dhe mund të shkojë drejt falimentit për herë të parë në 40 vjet, thonë ekspertët financiarë. Ekspertët financiarë paras...
Faqja 10 prej 45« E para...89101112...203040...E fundit »