Etiketa: is_tag

Ambasada Amerikane në Tiranë reagon menjëherë: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen “non grata”, ne qëndrojmë krah Shqipërisë
Ambasada Amerikane në Tiranë, vetë diplomatja Yuri Kim shpërndajnë menjëherë deklaratën e Sekreatarit amerikan të Shtetit Antony Blinken, i cili pak minuta më parë deklaroi shpalljen “NON GRATA” t...
Sali Berisha dhe familja e tij shpallen “non grata” nga SHBA, Sekretari i Shtetit: Akte korrupsioni që minojnë demokracinë!
Departamenti Amerikan i Shtetit ka shpallur “non grata” ish-kryeministrin e Shqipërisë, Sali Berisha. Lajmi bëhet i ditur nga Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, i cili shkruan në një mesazh n...
Hakmarrjae Trump/ Ish presidenti merr nën kontroll Partinë Republikane
  Roberto Vivaldelli Lajmi evidenton se sa, edhe sot, figura karizmatike e ish-Presidentit të SHBA Donald Trump ka një kontroll në Partinë e Madhe të Vjetër: Republikanët e Dhomës, në f...
Krahu i Berisha- Metës i kërkon Bashës të ndërpresë marrëdhëniet me SHBA-BE. ‘Diplomatët nuk kanë punë me ne!’
Berisha dhe Meta tërheqin Bashën në linjën radikale pas humbjes së radhës. Gazetari që drejton televizionin e tyre thirrje kreut të PD-së që të mos lejojë hyrjen e ambasadorëve të SHBA-BE në...
SHBA përgëzon Shqipërinë dhe kryeministrin Rama. DASH: Respektim të rezultatit të zgjedhjeve! Kim: Populli foli qartë
Reagon DASH për zgjedhjet në Shqipëri. “ShBA përgëzon popullin e Shqipërisë për zgjedhjet e tyre të fundit. Ne shpresojmë të vazhdojmë partneritetin tonë të ngushtë me Kryeministrin Rama dhe të...
“Defender 21”/Nis sot stërvitja më e madhe ushtarake në Ballkanin Perëndimor, mbërrin në Durrës anija e SHBA-së
Stërvitja më e madhe ushtarake në Ballkanin Perëndimor ka nisur sot me mbërritjen e anijes “Bob Hope”.  Ambasadorja amerikane Yuri Kim, në kuadër të stërvitjes ushtarake “Defender 21” ka bërë t...
Kongresi Amerikan thirrje për zgjedhjet: Kujdes, po ju vëzhgojmë!
Në Kongresin e SHBA, Kryetari i Komisionit për Punët e Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve Gregory W. Meeks, demokrat dhe numri dy i këtij komisioni Michael McCaul, republikan, u bënë thirrje aut...
Ambasadorja Kim thirrje SPAK: Ndiqni penalisht të gjithë ata që shkelin ligjin dhe pengojnë qytetarët të votojnë lirisht!
Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, i drejtohet Prokurorisë së Posaçme (SPAK) me një mesazh të fortë, teksa na ndajnë më pak se dy ditë nga zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Përmes një ...
Yuri Kim me mesazh të fortë ku nënkuptohet Meta: ‘Askush nuk është mbi ligjin! S’ka trajtime të veçanta!’
Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka dhënë një mesazh të fortë pas ngjarjes së Elbasanit dhe lidhur me zgjedhjet që tani janë më afër e kurrë.  Kim apelon për zgjedhje të lira , ndërsa thotë se ku...
Vrasja në Elbasan, SHBA-BE: Meta, Rama dhe Basha të distancohen hapur nga dhuna dhe të shmanget gjuha e urrejtjes
Vrasja e Pjerin Xhuvanit në qytetin e Elbasanit dhe akuzat e politikë spër njëra-tjetrën, kanë sjellë edhe reagimin e ambasadave të SHBA-BE në vendin tonë. Reagimet e tyre kanë një emërues të përb...