Etiketa: shqiperia

5 shtete i mbajnë kufirin hapur Shqipërisë: SHBA, Turqia, Kosova, Maqedonia dhe Serbia
Shqipëria  konsiderohet zonë me rrezik të lartë   ndaj shume shtete i kanë mbyllur dyert,  por ka  dhe nga ata të cilët   nuk e kanë problem hyrjen e shqiptarëve në territoret e tyre. Kështu shqip...
A rrezikohet Shqipëria nga uragani që po formohet në detin Jon?
Sipas agjencisë Meteorologjike të Athinës, janë të gjitha gjasat që në Mesdhe të formohet një Uragan, i cili të përshkojë të gjithë zonën detare deri në jug të detin Jon. Agjencitë meteorologji...
Yuri Kim: ‘Përgjegjësi e udhëheqësve të Shqipërisë, jo e ambasadores amerikane që të mbrojë SPAK’.
Ambasadorja amerikane Yuri Kim në një deklaratë nga Shkodra ka cekur sërish çështjen e Gjykatës kushtetuese ku ka thënë se kjo  është një situatë e papranueshme për një vend anëtar i NATO-s dhe që...
Departamenti i Shtetit nxjerr raportin/ Çfarë thuhet për Shqipërinë? ‘E vështirë për të bërë biznes!’
Departamenti Amerikan i Shtetit, DASH, ka publikuar raportin mbi Klimën e Investimeve në vendin tonë, për vitin 2020, ku renditen një sërë problematikash. “Pavarësisht nga një kornizë e shëndos...
SHBA: Shqipëria mbështeti përpjekjet ndërkombëtare kundër terrorit, kontribuoi në mposhtjen e ISIS/ Raporti
Ambasada e Shteteve të Bashkuare, ka bërë publik njoftimin  se në raportin e Departamentit të Shtetit Amerikan (DASH) për Terrorizmin, thuhet se Shqipëria ka bërë përpjekje për të luftuar terrorin...
Kryeministri i Kosovës vizitë zyrtare në Tiranë, pritet nga homologu Rama.
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka mbërritur pak momente më parë në Tiranë. Ceremonia e pritjes u zhvillua në Pallatin e Brigadave. Kjo është vizita e parë zyrtare e Kryeministrit të Ko...
NATO flet me ATSH për bazën detare të Pashalimanit
Nga  Arbi Fortuzi TIRANE, 7 qershor/- Pas investimeve për modernizimin e bazës ajrore të Kuçovës, NATO po studion edhe mundësinë për investime edhe në bazën detare të Pashalimanit. K...
Qeveria e Kosovës rihap kufirin me Shqipërinë pas mbylljes së qeverisë Kurti
Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur sot ka marr vendim që të rihapet kufiri me Shqipërinë dhe heqjen e masave të lëvizjes për qytetarët e Kosovës.  Me propozimin e ministrit të Shëndetës...
Skandali/ Albin Kurti mbyll kufirin me Shqipërinë, taksë 22 euro për kamionët dhe për kalimtarët
Shqipëria ka deklaruar hapjen e kufijve tokësorë nga dita e sotme me të gjitha vendet fqinje, përfshirë dhe Kosovën ku jeton pjesa tjetër e kombit shqiptar . Disa herë kryeministri Edi Rama ka dek...
Nga nesër hapet kufiri me Kosovën
Nga 1 qershori 2020 Kosova rihap kufirin me Shqipërinë. Vendimi është marrë nga qeveria në detyrë. Ministri i Shëndetësisë në detyrë Arben Vitia tha sot se nga nesër do të hapen kufijtë tokësor...
Faqja 1 prej 912345...E fundit »