Etiketa: is_tag

Shqipëria dorëzon në KiE rezolutën kundër raportit të Dick Marty
Shqipëria ka dorëzuar pranë Këshillit të Evropës rezolutën e kaluar në Parlamentin shqiptar, kundër raportit të Dick Marty-t, me titull “Trajtimi çnjerëzor i njerëzve dhe trafikimi i organ...
”Haberturk”: Një thesar si Riviera Shqiptare
Edhe pse Greqia dhe Italia të vijnë në mendje të parat kur bëhet fjalë për pushimet verore jashtë vendit, fqinja e tyre, Shqipëria ka qenë gjithmonë një hap prapa, edhe pse ka plazhe të ngjashme d...
RamaN me Sanchez: “Kemi pritshmëri të lartë nga presidenca spanjolle që do të udhëheqë BE në 2023″.
Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama në deklaratë për shtyp me homologun spanjoll, Pedro Sanchez theksoi se Spanja ka qenë një ndër aktorët më të zëshëm në çeljen e negociatave. “Ke...
Mbështesim Ballkanin Perëndimor në rrugën drejt BE-së/ Pedro Sanchez kryeministri spanjoll
Kryeministri i Spanjës Pedro Sanchez, gjatë fjalës së tij të mbajtur në takimin me Kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama, vuri theksin tek rëndësia që Ballkani Perëndimor ka si pjesë e BE-së. “Me...
Mblidhen votat në Shkup (70 mes 120), Shqipëria drejt negociatave me BE.
Tensione dhe kakofoni në kuvendin e Maqedonisë së Veriut, edhe pas rifillimit të seancës për shqyrtimin e propozimit francez për negociatat e anëtarësimit në Bashkimin Europian. Ligjvënës të V...
Rama vlerëson gatishmërinë e NATO-s: ‘Një bazë detare e teknologjisë së fundit i bën nder situatës së vështirë që kalon bota’.
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, gjatë fjalës së tij në takim me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg vlerësoi gatishmërinë e aleancës për të vënë në funksion një bazë detare ...
Po rikthehet pandemia. Dhjetëfishohen rastet me COVID brenda muajit.
E vërteta është se virusi i COVID-19 kurrë nuk është larguar nga qarkullimi, por me aq pak raste sa shënjoheshin në Shqipëri prej kohësh, ai thuajse ishte harruar.  Ky skenar, sa i afërt, duket t...
Shqipëria me Holandën do të përgatisin propozim për Komunitetin e Ri Politik Europian
Kryeministri Edi Rama u shpreh në një komunikimi rreth takimit me kryeministrin e Holandës, Mark Rutte se, “vizita në Hagë ka pasur një lajm të jashtëzakonshëm për moralin dhe perspektivën e...
Shqipëria i qëndron Kinës më larg mes vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor.
 Moszhvillimi ekonomik dhe reduktimi i kapaciteteve demokratike, si dhe qasja e rezervuar dhe prania e pamjaftueshme e Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara, i kanë mundësuar Kinës që...
Shqipëria zë vendin e shtatë në botë për kanabisin
Zyra e Kombeve të Bashkuara për Drogat dhe Krimet, UNODC, ka publikuar raportin e fundit për drogat, ku ka renditur Shqipërinë si një nga vendet kryesore në botë për kultivimin e kan...