Etiketa: is_tag

Konferenca e Donatorëve mbledh 6 miliard euro për Ukrainën, Shqipëria jep 1 mln euro!
(Tryeza e donatorëve) 6 miliard euro janë mbledhur nga konferenca ndërkombëtare e donatorëve në Varshavë për mbledhjen e fondeve për Ukrainën, e organizuar të enjten. Vendet perëndimore janë an...
Nëse zgjat luta, çmimet e larta do të ulin konsumin në Shqipëri: Banka Botërore
Konflikti i armatosur në Ukrainë do të japë efekte edhe në ecurinë ekonomike të Shqipërisë. Pas FMN, BERZH, KE dhe Institutit të Vjenës, në raportin e publikuar sot Banka Botërore thotë se pasigur...
Energji me ndihmën e SHBA/ Rama: Shqipëria, prodhuese neto. Kim: Duhen më shumë gazsjellës
// // f;f++){var e=c.concat(d[f].split(""));ea[f]=e;for(var k=0;k2];h=b[(h&3)4];g=b[(g&15)6];l=b[l&63];c[f++]=k+h+g+l}k=0;l=d;switch(a.length-e){case 2:k= a[e+1],l=b[(k&15)2]...
Krimet në Ukrainë/ Shqipëria drejton takimin për llogaridhënie në Këshillin e Sigurimit
 Shqipëria dhe Franca do të jenë dy bashkëdrejtueset e një formati në Këshillin e Sigurimit, me temë “Të sigurojmë llogaridhënien për krimet e tmerrshme të kryera në Ukrainë”. Një mor...
Shqipëria, një ndër kampionet e Evropës për energjinë e gjelbër.
Shqipëria është renditur e katërta për prodhimin e energjisë së gjelbër në Evropë. Kjo është vërejtur nga statistikat e EUROSTAT për vitin 2020. Fakti që qeveritë, sipas ekspertëv...
PE diskuton sot rezolutën, tjetër apel vendeve anëtare: ‘Hapni negociatat me Shqipërinë!’
Parlamenti Europian pritet që të miratojë, në Komitetin e Punëve të Jashtme dhe më pas në seancën plenare, edhe një rezolutë tjetër ku i bëhet thirrje vendeve anëtare, Këshillit Europian, për të h...
Agjencia Moddy’s: Shqipëria, me perspektivë të qëndrueshme ekonomike!
Agjencia Ndërkombëtare e vlerësimit të kredibilitetit “Moddy’s” ka rikonfirmuar vlerësimin e ekonomisë shqiptare në “B1 – me perspektivë të qëndrueshme”, në rifreskimin e publikuar së fundmi. L...
Shqipëria, porta e tregut europian për gazin natyror.
 “Shqipëria mund të jetë porta e gazit natyror në tregun evropian”. Kështu shprehet drejtori i Përgjithshëm i “Excelerate”, Steven Kobos, në një intervistë për “Bloomberg”. Kompania ...
Bjellorusia shpall listën e vendeve armike, mes tyre dhe Shqipëria
Qeveria bjelloruse ndjek shembullin e Rusisë. Mediat ruse raportojnë se Lukashenko ka miratuar një listë të "vendeve jomiqësore". Lista përfshin Australinë, shtetet anëtare të BE, Kanadanë, Lihten...
Vendimi i Gjykatës Ndërkombëtgare për Rusinë, Shqipëria me 5 shtete thërrasin mbledhje urgjente të KS-së
Delegacioni shqiptar, pranë Këshillit të Sigurisë në OKB, ka konfirmuar thirrjen e një mbledhjeje urgjente për agresionin rus kundër Ukrainës.  Kjo, pavarësisht vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare...