Etiketa: is_tag

Shqipëria shprehu mbështetjen e plotë për misionin e NATO në Kosovë: KFOR
KOSOVË- Si shumë vende të tjera, edhe Shqipëria ka dënuar veprimet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri të Kosovës duke u bërë thirrje palëve të shmangin përshkallëzimin dhe të ulen në dia...
“SHBA do vijojë të mbështesë Shqipërinë drejt BE”, Kim: Shqiptarët dhe qeveria e tyre meritojnë respekt për kryerjen e ndryshimeve të vështira
Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim, nëpërmjet një postimi në “Twitter” ka thurur elozhe për progresin që po bën Shqipëria në rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bas...
Tërmeti në Turqi nuk ka lidhje me Shqipërinë: Drejtori i Gjeoshkencës për ABC
Drejtori i Institutit të Gjeoshkencës, Prof. Dr. Ylber Muçeku, ka folur për tërmetin shkatërrues në Turqi me mbi 500 viktima. Në një lidhje me Skype për “ABC e Mëngjesit”, ai ka thënë se ky tërmet...
Zyrtari i Lartë i SHBA flet për median serbe: ‘Shqipëria po ecën shumë mirë!’
Zyrtari i lartë amerikan, Garbiel Escobar, ka dhënë një intervistë për mediat serbe, ku ka folur më shumë për marrëveshjen ndërmjet Kosovës dhe Serbinë. Por në një pjesë të intervistës ai flet edh...
Qytetarët shqiptarë do të udhëtojnë pa viza drejt Kinës. Rama: Marrëveshja hyn në fuqi pas 30 ditësh
Duke nisur nga ky vit, qytetarët shqiptarë do mund të udhëtojnë drejt Kinës pa patur nevojë që të marrin vizë. Lajmi është bërë me dije nga kreu i qeverisë Edi Rama, i cili thekson se marrëveshja ...
Shqipëria, vendi më i keqkuptuar i Evropës dhe Bjeshkët e Nemuna
Alpet shqiptare janë bërë pjesë e rubrikës së mirënjohur të BBC Travel, Slowcomotion. Aty ku lexuesi ftohet të dalë jashtë dhe të lidhet me botën në një mënyrë të sigurt dhe të qëndrueshme. ...
Rusia kërkon ekstradimin e ruses Svetlana Timofeeva, spiunen që tentoi të hynte në ish-uzinën e armëve në Gramsh
Rusia kërkon ekstradimin e Svetlana Timofoeva, e cila u arrestua se bashku me dy shtetas të tjerë, pasi tentuan që të futen në ish-uzinën e armëve në Gramsh, në gusht të këtij viti dhe sulmuan dy ...
Shqipëria i kërkon Serbisë që të njohë pavarësinë e Kosovës. Xhaçka vizitë në Prishtinë
Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka u takua sot në Prishtinë me homologen Donika Gërvalla. Xhaçka kërkoi nga Prishtina zyrtare vijim të bisedimeve me Serbinë dh...
Shqipëria, një nga vendet më të lira europiane për të jetuar
Shqipëria është një nga vendet më të bukura të Ballkanit, por jo vetëm. Natyra e saj mahnitëse dhe kushtet e përballueshme të jetesës, e kanë bërë Shqipërinë të preferuar për shumë të huaj. Kë...
Ambasadori i Britanisë: ‘I zhgënjyer nga lajmet e mediave britanike…’.
Në kuadër të 100-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Britanisë që kujtohen sot përmes një konferencë ndërkombëtare Akademia e Studimeve Albanologjike (Instituti i Historisë), ...