Etiketa: is_tag

BE heq Shqipërinë nga lista e vendeve të sigurta të Covid-19
Përkeqësimi i situatës me pandeminë e Covid-19 ka bërë që Bashkimi Europian të heqë nga lista e vendeve të sigurta Shqipërinë dhe 5 vende të tjera. Vendimi është marrë nga Këshilli Europian, ku...
Me Malin e Zi nuk ka më kalim të lirë/ Ja me çfarë duhet të pajiseni përpara se të niseni
Rritja e të infektuarve me koronavirus në Malin e Zi ka detyruar qeverinë të ndërmarrë masa të tjera kufizuese në vend.  Ndryshe nga deri tani, për të hyrë në Malin e Zi e zi që prej ditës së sot...
Një mijë afganë vijnë këtë javë, Rama për “El Periodico”: Nuk mund të qëndronim indiferentë!
Dy vendet e Ballkanit, Shqipëria dhe Kosova, kanë pranuar kërkesën e SHBA për të pranuar një pjesë të atyre afganëve që ikin nga talebanët, nis një artikull në median spanjolle “El Periodico”. ...
Sot, pas pak orësh, mbërrijnë afganët në Tiranë. Kim takon Xhaçkën: ‘SHBA po punon ngushtë me qeverinë shqiptare’.
Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka takon ambasadoren e SHBA-së, Yuri Kim. Ky takim vjen pak orë para se të mbërrijnë në Shqipëri grupi i parë i afganëve. Grupi i parë pritet të mbërrijë në Shqipë...
Shqipëria, gati të presë qindra afganë. Afganët, njerëz që duhen ndihmuar të largohen
Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka u shpreh sot se Shqipëria është gati të presë qindra afganë, jeta e të cilëve kërcënohet nga përkeqësimi i situatës së sigurisë. Duke shpë...
A do të strehohen në Shqipëri të rrezikuarit afganë? Po. Rama: ‘Jemi aleatë të Amerikës jo vetëm kur na duhet për hallet tona!’.
Kryeministri Edi Rama ka konfirmuar lajmin se Shqipëria ka pranuar kërkesën e SHBA për strehimin e afganëve, që u rrezikohet jeta nga talebanët. Kreu i qeverisë bënë me dije se ishte ai vetë që...
Marrëveshja me Amerikën/ Rama merr besimin e madh nga SHBA, Shqipëria do të jetë kryeqendra e Ballkanit për bazat e SHBA dhe NATO
Amerika dhe Shqipëria kanë arritur marrëveshjen ku pritet që vitin e ardhshëm të ndërtohen tri baza Amerikano-Shqiptare në Shqipëri. Pas kësaj marrëveshje, Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të s...
Reportazh/ Shqipëria nën presion, vatra zjarri në të gjithë vendin
Nuk ka më vetëm një rajon në flakë, pasi në të gjithë vendin janë raportuar vatra zjarresh. Parku Kombëtar i Llogarasë nuk është prekur ende, por mbetet mjaft i rrezikuar, ndërsa Voskopoja u përfs...
‘Ballkani i Hapur’/ Hapet pika e përbashkët kufitare me Malin e Zi në Grabom të Malësisë së Madhe
Është hapur sot në Grabom të Malësisë së Madhe një pikë  e përbashkët kufitare me Malin e Zi, në vazhdën e lehtësimit të lëvizjes drejt një Ballkani të Hapur. Lajmi u bë me dije nga kryeministri E...
Kujt i shërben patriotizmi “tym e flakë” ?
Lazer Kulla * Keqardhje per sjellje “në turmë” e vellezerve nga Kosova. Jo vetem u mbush, por fb na u ba i merzitshëm me patriotat “tym e flakë”, sidomos nga Kosova. Arriten deri aty sa jov...