Etiketa: turqi

Austria përzë rreth 60 imamë dhe mbyll 7 xhami.
Austria tha të premten se do të përzërë rreth 60 imamë Turq bashkë me familjet e  e tyre dhe do të mbyllë shtatë xhami, si pjesë e masave energjike mbi “islamin politik”; gjë që ka shkaktuar zemër...
Erdogan ka humbur sigurinë se do të ketë ‘fitore absolute’/ WP.
Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, edhe pse figurë dominuese në skenën politike, nuk mund të jetë i sigurt për fitore absolute në zgjedhjet e 24 qershorit. ‘Uashington Post’ shkruan se...
Turqia përshkallëzon grindjet me Greqinë mbi ushtarët ‘puçistë’. Avionët luftarak nisen drejt qiellit Grek.
Erdoğan dërgon avionë luftarakë F-16  drejt zonës ajrore Greke pasi gjykata liroi tetë oficerët. Trqia ka dërguar avionë luftarak që janë ngjitur mbi hapësirën ajrore Greke, ndërsa tensionet po...
Ballkani Perëndimor e ka futur veten në darën Turqi- Rusi- Kinë. Nuk pritet anëtarësim në BE
Nga: Zëri i Amerikës/ Në samitin e javës së kaluar të Bashkimit Evropian në Sofje u bë e qartë se vendet e Ballkanit Perëndimor nuk mund të presin një rrugë të shpejtë anëtarësimi. Por vonesat ...
Kosova mund të paguajë çmim të lartë për liderët e tyre që shkelën të drejtat e njeriut me deportimin e turqve.
-Familjarët e turqve të deportuar kërkojnë drejtësi dhe azil në Kosovë- Sevda Günakan nuk e ka parë babanë e saj, që nga koha kur është arrestuar dhe deportuar nga Kosova për në Turqi në fund t...
Opozita më e gjerë turke bashkohet kundër presidentit Erdogan për zgjedhjet e qershorit.
( FOTO: Meral Akşener, lidere e partisë ''İyi" dhe Kemal Kılıçdaroğlu, kryetar i partisw Populli Republikan (CHP). Fotograf: Adem Altan/AFP/Getty Images)/  Partitë kryesore të opozitës në Turqi...
Erdogan i Turqisë shpall zgjedhje të parakohshme në 24 qershor 2018.
Turqia  do të mbajë zgjedhje të parakohshme presidenciale dhe parlamentare në 24 qershor. Zgjedhjet e afruan nga Presidenti Recep Tayyip Erdogan, nga Nëntori 2019- në qershor 2018. Ai ka udhëhe...
A është Edi Rama ndërmjetës mes Erdogan dhe Thaçit?
Tensionet e krijuara mes Kosovës dhe Turqisë pas deportimit të gjashtë shtetasve turq kanë sjellë në Tiranë Hashim Thaçin. Presidenti i Kosovës është takuar në kryeqytet me Kryeministrin Edi Ra...
Erdogan i Turqisë kërcënon kryeministrin Haradinaj të Kosovës
Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka kërcënuar kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, pasi ky i fundit shkarkoi nga detyra Ministrin e Brendshëm dhe Drejtorin e AKI-së. Këto shkark...
Çuditet media turke: “Kosova e para në botë që kapi gylenistët!”
Në titullin “Agjencia Turke e spiunazhit, me ndihmën e Kosovës, kap gjashtë të dyshuar të lidhur me FETO” gazeta turke “Hurriyet” duke u thirrur në burimet e shërbimeve të sigurisë shkruan se gjas...
Faqja 1 prej 712345...E fundit »