Etiketa: is_tag

Tërmeti shkatërrues në Turqi, Rama: ‘Nisim një mision shpëtimi, ngushëllimet më të thella!’
Kryeministri Edi Rama bën me dije se sot do të niset një mision shpëtimi drejt Turqisë.  Shqipëria është gati për të ofruar ndihmën e saj me çfarë të ketë mundësi për të qenë sa më pranë Turqisë ...
Tërmeti në Turqi, shembet kalaja antike në Gaziantep e ndërtuar nga Perandori Justinian
Kalaja e Gaziantepit, pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Turqi, është shembur pas tërmetit të fuqishëm dhe pasgoditjeve që tronditën jugun e vendit mëngjesin e të hënës.  “Disa nga bast...
Ambasada shqiptare në Ankara: ‘Deri tani s’ka njoftime për shqiptarë të lënduar!’
Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka ka shprehur ngushëllimet për jetët e humbura në Turqi dhe Siri si pasojë e tërmetit shkatërrues. Ajo theksoi se lutje e shqipta...
Bashkimi Europian dërgon grupe shpëtimi drejt Turqisë, nisja bëhet nga Holanda
Bashkimi Evropian ka dërguar grupe shpëtimi në Turqi, për të ndihmuar me emergjencën e krijuar pas tërmetit shkatërrues, i një magnitude prej 7.4 i shkallës Rihter, i cili goditi në ...
Shqipëria u zgjat dorën e ndihmës Turqisë dhe Sirisë pas tragjedisë së tërmetit
Shqipëria do të jetë gati të ndihmojë Turqinë dhe Sirinë pas tërmetit shkatërrues të rënë në kufirin mes dy vendeve në orët e para të mëngjesit të 6 shkurtit, ku të paktën 500 persona janë gjetur ...
Tërmet i përbindshëm në Turqi e Siri, bilanci i vdekjes shkon në mbi 600 persona.
Një tërmet i fuqishëm i magnitudës 7.8 të shkallës Rihter ka lënë të vdekur mbi 600 persona mes Turqisë dhe Sirisë, pasi lëkundjet e forta sizmike shkundën gjithë rajonin në orët e para të mëngjes...
Një tërmet i fuqishëm godet Turqinë, dhjetëra të plagosur.
Një tërmet i fortë me magnitudë 5.9 është regjistruar në orën 04:08 me orën lokale në veriperëndim të Turqisë. Sipas të dhënave, tërmeti kishte epiqendrën e tij në një thellësi pr...
Qeveria Amerikane u bën thirrje Greqisë dhe Turqisë për uljen e tensioneve mes tyre.
Nga: Zëri i Amerikës/ Shtetet e Bashkuara i bënë thirrje Turqisë dhe Greqisë që të shmangin retorikën dhe veprimet që mund të rrisin më tej tensionet mes dy aleatëve të NATO-s. “Në një kohë ...
Tragjedi në Turqi/ Kamioni futet në mes të turmës me shpejtësi skëterrë, deri më tani 16 viktima dhe dhjetëra të plagosur
  Vetëm pak orë pas aksidentit tragjik në Turqi ku humbën jetën 16 persona që u morën para nga një autobus i cili udhëtonte me shpejtësi, ngjarja është përsëritur sërish. Medi...
Rama mbërrin në Turqi me ftesë të Erdoganit. Takim i rëndësishëm pune në Ankara.
Pas mesditës së të martës, kryeministri Edi Rama ka mbërritur në Turqi pas ftesës së marrë nga Presidenti Erdogan. Në një postim në Facebook, kryeministri shkruan se Rama ndodhet ...