Etiketa: xi

Johnson i Mbretërisë së Bashkuar dhe Xi i Kinës bien dakord mbi nevojën për të mbështetur ekonominë globale
Reuters Mars 23, 2020, LONDER (Reuters) - Kryeministri Britanik Boris Johnson dhe Presidenti Kinez Xi Jinping ranë dakord të punojnë përmes G20 për të mbështetur ekonominë globale dhe vendet v...
Kim i Koresë së Veriut viziton Kinën në prag të samitit të pritshëm me Trump.
Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un të martën arriti për një vizitë të paralajmëruar në Pekin për bisedime me presidentin Xi Jinping, ndërsa ndodhet në përgatitje e sipër për samitin e dytë të ...
Çimentohet ‘perandori’ Xi Jinping në pushtet; Kina ndryshon ligjin në favor të presidentit të përjetshëm.
Partia Komuniste e Kinës ((CPC) ka propozuar heqjen e kufizimit të mandateve mbi postin e Presidentit. Propozimi u bë nga presidenca e partisë ditën e Diele. Kjo lëvizje do ta bëjë shumë më të thj...
Presidenti kinez, Xi, i bëri pritje bujare presidentit amerikan, Trump
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës , Donald Trump ndodhet në Kinë për bisedime që duket se duket se do të dominohen nga tensionet mbi Korenë e Veriut. Ai mbërriti pas një fjalimi të...
Donald Trump çmon presidentin kinez Xi Jinping për “ngjitjen e jashtëzakonshme” të tij.
(FOTO: Të dy liderët janë takuar në Gjermani kësaj vere) Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka uruar liderin kinez Xi Jinping mbi "ngjitjen e jashtëzakonshme" të tij, pas Kongresit të...
Xi Jinping ‘lideri kinez më i fuqishëm që nga Mao Ce Dun’. I vihet emri në Kushtetutë.
Partia në pushtet në Kinë, Partia Komuniste, ka votuar për të vënë emrin dhe ideologjinë e Xi Jinping në Kushtetutën e vendit, duke e ngritur atë në të njëjtin nivel me themeluesin Mao Ce Dun. ...
Kina ofron koncesione ndaj Trump për të evituar luftën e tregjeve me Shtetet e Bashkuara.
Raportimet thonë se Kina do të ofrojë dy koncesione ekonomike ndaj administratës së presidentit Donald Trump me shpresë për të mbajtur raporte miqësore me Shtetet e Bashkuara. Financial Times s...
Trump i gatshëm ta zgjidhë vetëm, pa Kinën, problemin e Koresë së Veriut.
(FOTO: Presidenti Trump (djathtas) do të takojë të Enjten presidentin kinez Xi)/ Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka thënë se Shtetet e Bashkuara do ta “zgjidhin” kërcënimin bër...
Caktohet data kur Trump do ta takojë presidentin e Kinës, Xi, në Florida: 6 dhe 7 Prill.
 (FOTO: Zoti Trump e uli tensionin kur e telefonoi zotin Xi muajin e kaluar)/ Kina ka konfirmuar datat kur Presidenti Xi Jinping do të udhëtojë për në Shtetet e Bashkuara për takimin me homolog...
Scoop: Trump do të presë Xi në Mar-a-Lago
Presidenti Donald  Trumpka bërë plan që të ketë si mysafir Presidentin e Kinës Xi Jinping në “pjatën e artë” në resorin e tij Mar-a-Lago në Florida. Zoti Trump ka planifikuar që homologun  tij kin...
Faqja 1 prej 212