Kur gjithçka përfundoi, Rafael Nadal ngriti krahët e tij triumfues pasi fitoi një tjetër titull në Roland Garros. Duke mbyllur syte për një moment të shkurtër për të marrë tingujt përreth tij, Nadal u ribashkua me realitetin siç ka bere gjithmonë, duke iu drejtuar publikut dhe duke duartrokitur me ta.

Ishte rutinë. Gjithçka.

Nadal mundi austriakun Dominic Thiem në tri sete 6-4, 6-3, 6-2 për të fituar të 11-tën here turneun e tij French Open dhe të dytin e tij në po aq vite.

Kjo ndeshje mund të ishte e shkurtër pak pasi filloi, por kjo nuk e bëri procesin e titullit të fundit te Nadal më pak të pabesueshem.

Nadal nuk ka humbur kurrë në Roland Garros duke ndjekur një set fitoresh. Ai ishte 76-0 në këtë drejtim përpara ndeshjes të së dielës. Kjo i dha Thiem me te voglën hapësirë për të mërzitur lojtarin më të madh të tenisit në fushë me dhe te kuq në historinë e sportit. Dhe nuk kishte asnjë dyshim se Thiem u pergatit për sfidën – megjithëse pas një pengese të shpejtë ne hapje te kampionatit te meshkujve .

Pasi Nadal fitoi gjashtë pikët e para dhe shkoi 2-0 në setin e hapjes, Thiem filloi të gjente ritmin e tij dhe ishte në gjendje të fillonte të shtynte përsëri. Ai barazoi setin në 2-2, pastaj përsëri në 3-3 dhe më në fund në 4-4. Kjo ishte aq afër sa Thiem filloi për të ushtruar presion mbi spanjollin. Nadal fitoi dy lojërat e ardhshme me lehtësi për të marrë gjithë setin në qetësi për 57 minuta.

Nga ky moment ai vetëm u forcua. Nadal përfundoi setin e dytë në më pak se 50 minuta dhe ishte vetëm disa gejme larg nga e pashmangshmja.

Qe Nadal filloi presingun nga gjysma e setit të tretë , kjo vetëm tregoi rritjen e ndjenjës se tij për ta mbyllur ndeshjen shpejt dhe aftësinë për të përfunduar ndeshjen më I forte se ai e filloi. Pas një faulli të dyfishtë qe e detyroi të ulej e te pushonte, Nadal kërkoi një trajner që të vinte dhe të punonte në parakrahun e majtë. Drama për Nadal këtë herë , dukej, te ishte vetë-shkaktuar. Një masazh i shkurtër në parakrah lehtësoi gjërat mjaftueshëm për 32 vjeçarin për të arritur në vijën e finishit.

Theim erdhi në heshtje deri këtu, edhe pse kishte pak gjëra për të bërë. Kundërshtari i tij tani është 22-0 kur duke avancuar kaloi ne çerekfinale në French Open . Në moshën 24 vjeç, ka ende shumë kohë për austriakun për të lënë shenjën e tij në këtë sport. Ndeshja finale në Roland Garros kundër Nadal ka të ngjarë që kurrë nuk do të jetë një nga ato momente për të.

Kjo dukej gjithnjë e më e sigurt, ndërsa seti i tretë vazhdonte.

Numri i pikëve të gejmit të pestë përfundoi me rënie te topit që u fundos në argjilën e kuqe dhe kurrë nuk i dha Theim-it një shans për t’u përgjigjur. Çfarë ndodhi më pas ishte rutinë si çdo gjë që Nadal bëri gjatë ndeshjes.

Veritas.com.al/