Presidenti Trump tha se një raport i fundit i New York Times pretendon se ai ishte pyetur nëse i do ta shtonte portretin e vet në Mount Rushmore, dhe se presidenti kishte pohuar. Ky ishte “Fake News”, megjithëse ai nuk ishte saktësisht i kundërt me idenë, pohoi presidenti Trump.

Times raportoi të Shtunën se në vitin 2019, një ndihmës i Shtëpisë së Bardhë pyeti zyrën e guvernatorit të Dakotës së Jugut Kristi Noem se si një president mund të shtohej në skulpturën e famshme malore. CNN më vonë zgjodhi raportin e Times, duke shtuar një referencë në një takim të Zyrës Oval 2018, ku- tha Noem- Trump e pyeti drejtpërdrejt atë.

“Ky është Fake News nga dështimet @nytimes & vlerësimet e këqija @CNN”, ka postuar në Twitter mbrëmë. “Kurrë nuk e sugjerova këtë, megjithëse, bazuar në të gjitha gjërat e arritura gjatë 3 1/2 viteve të para, mbase më shumë se çdo Presidencë tjetër, tingëllon si një ide e mirë për mua!”, pohoi Trump

Noem pohoi, sipas Udhëheqësit të Argusit të Sioux Falls,- se ajo e kishte inkurajuar Trump të vizitonte Dakotën e Jugut, duke përmendur Mount Rushmore, të cilit Trump iu përgjigj se ishte “ëndrra” e tij që të kishte fytyrën atje.

“Fillova të qeshja,” tha Noem, i cili ishte kandiduar për guvernator në atë kohë. “Ai nuk ishte duke qeshur, kështu që ishte plotësisht serioz.”

Trump u shfaq në Mount Rushmore në 3 korrik të këtij viti si pjesë e festave të tij të fundjavës së Katërt të Korrikut që festonin pavarësinë e Amerikës. Duke qëndruar para malit, duke mbajtur imazhet e Presidentëve George Washington, Thomas Jefferson, Abraham Lincoln dhe Theodore Roosevelt, ai mbajti një fjalim duke dënuar të majtën dhe duke mbrojtur baballarët themelues të kombit pasi disa protestues, pas vdekjes së George Floyd, kërkuan të rrëzojnë figurat e kombit

“Ky monument nuk do të shkatërrohet kurrë”, tha Trump për Mount Rushmore në fjalën e tij. “Këta heronj nuk do të mbrohen kurrë. Trashëgimia e tyre nuk do të shkatërrohet kurrë. Arritjet e tyre kurrë nuk do të harrohen. Dhe Mount Rushmore do të qëndrojë përgjithmonë si një homazh i përjetshëm për të parët tanë dhe për lirinë tonë.”

VERITAS.COM.AL/