( FOTO: Mark Meadows)/

 Jeff Mason dhe Steve Holland

PALM BEACH, Fla./WASHINGTON (Reuters) – Presidenti Donald Trump është ndarë të Premten me ushtruesin e detyrës së Shefit të Stafit të Shtëpisë së Bardhë Mick Mulvaney duke e zëvendësuar atë me ligjvënësin konservator dhe aleatin e ngushtë Mark Meadows, i cili ishte një mbrojtës i fortë i Trump gjatë impeachmentit Demokrat .

Përfaqësuesi Meadows merr përsipër detyren ndërsa Shtëpia e Bardhë lufton për të çuar përpara një mesazh të qëndrueshëm në lidhje me krizën e koronavirusit dhe ndërsa Trump kalon në një kontest shtypës të rizgjedhjes.

Ai bëhet i katërti shef i stafit në tre vitet e mandatit të Trump, i ngarkuar me detyrë për tu përpjekur të sjellë rregullin në një presidencë kaotike.

Meadows është një anëtar i Dhomës së Përfaqësuesve të SH.B.A. nga Karolina e Veriut dhe ishte një mbrojtës luftarak i presidentit gjatë sagës së impeachmentit, aq shumë sa që Trump e veçoi atë në lavdërimet në një ngjarje të 6 shkurtit pasi Senati i udhëhequr nga Republikanët liroi presidentin nga akuzat.

“Ai është një njeri tmerrësisht i talentuar, jo vetëm si politikan. Si qenie njerëzore, ai është i jashtëzakonshëm”, tha Trump në atë kohë.

Trump e emëroi Mulvaney si të dërguarin e tij të posaçëm Amerikan në Irlandën Veriore, ndërsa përgatitet të mirëpresë Kryeministrin Irlandez Leo Varadkar në Uashington për ceremonitë e Ditës së Shën Patrikut më vonë këtë muaj.

Një ish-zyrtar i lartë i administratës tha se ndryshimi kishte qenë duke u shqyrtuar për një kohë të gjatë dhe ishte një “marrëveshje e bërë” disa kohë më parë.

Trump njoftoi lëvizjen natën e së Premtes menjëherë pas mbërritjes në Klubin e tij Mar-a-Lago në Palm Beach, Florida, ku po kalon fundjavën.

“Unë jam i kënaqur të njoftoj se Kongresmeni Mark Meadows do të bëhet Shefi i Stafit i Shtëpisë së Bardhë. Unë e kam njohur prej kohësh dhe kam punuar me Markun, dhe marrëdhënia është shumë e mirë”, tha Trump në Twitter.

“Unë dua të falënderoj Shefin ne Detyrë, Mick Mulvaney që i shërbeu aq mirë Administratës. Ai do të bëhet i Dërguari Special i Shteteve të Bashkuara për Irlandën Veriore. Faleminderit! tha Trump.

Trump kishte kohë që ishte hidhëruar me Mulvaneyn, i cili zemëroi presidentin vjeshtën e kaluar duke thënë në një konferencë shtypi në Shtëpinë e Bardhë se Trump kishte kërkuar të bindte Ukrainën për të hetuar rivalin Demokrat Joe Biden duke ndaluar ndihmën e SHBA për Ukrainën.

Ajo që tha Mulvaney ishte e kundërta e argumentit që Trump po avanconte – se nuk kishte “quid pro quo” me Ukrainën. Mulvaney shpejt e tërhoqi deklaratën, por dëmi u bë.

Mulvaney, një ish ligjvënës konservator i Karolinës së Jugut, zgjati më shumë se një vit si ushtrues detyre i shefit të stafit, pasi zëvendësoi gjeneralin në pension John Kelly, i cili kishte pasuar Reince Priebus në këtë detyrë.

Një burim familjar me mendimin e Mulvaney tha që ai kishte diskutuar çështjen me Trump me muaj të tërë dhe i tha presidentit se ai dëshironte të bënte më shumë për Belfastin pasi bëri një udhëtim atje muajin e kaluar. Pozicioni i jep Mulvaney-t një lidhje zyrtare me administratën pas ikjes së tij, diçka që mbajtësit e mëparshëm të detyrës nën Trump nuk e kanë arritur.

Akoma, një burim tjetër familjar me situatën tha që të dy Mulvaney dhe Meadows fluturuan në bordin e Air Force One me Trump për në Karolinën e Veriut të Hënën dhe kishte pak ngrohtësi midis dy burrave. Trump nuk foli me Mulvaneyn, tha burimi.

Meadows njoftoi në dhjetor se ai nuk do të kandidojë për rizgjedhje këtë vit në distriktin e tij në Karolinën e Veriut.

“Ky ishte ndryshimi më i orkestruar i personelit deri më tani. Që kur u njoftua marrëveshja e Irlandës Veriore në të njëjtën kohë, ky ishte qartë një vendim i ndërsjellë”, tha Sean Spicer, ish sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë.

Spicer tha se Meadows kishte një kuptim të qartë të stilit dhe axhendës së Trump.

Meadows drejtoi Këshillin konservator të Lirisë së Dhomës nga 2017-2019.

Mulvaney u emërua ushtrues i detyrës së shefit të stafit në dhjetor 2018 dhe Trump kurrë nuk e bëri emërimin të përhershëm.

Veritas.com.al/