Të paktën pesë ushtarë ukrainas u vranë të enjten kur “një rekrutë i ri” hapi zjarr mbi ta brenda një fabrike raketash në qytetin qendror të Dnipros, sipas raporteve.

Personi i dyshuar i armatosur, i cili për pak kohë ishte në arrati, dyshohet se ka rrëmbyer një AK-47 dhe municione nga objekti përpara se të hapte zjarr rreth orës 4 të mëngjesit me kohën lokale, raportoi Deutsche Welle.

Pesë ushtarë të tjerë u plagosën.

Raporti, duke cituar Ministrinë e Brendshme të vendit, tha se i armatosuri i dyshuar ishte një 20-vjeçar që shërbente në Gardën Kombëtare të Ukrainës. I armatosuri i dyshuar u largua nga Ndërtesa e Makinerisë Jugore, i veshur me kamuflazh duke fshehur AK-47, thanë autoritetet. Ai më vonë u identifikua si Artemiy Ryabchuk, sipas raporteve. Autoritetet publikuan foto gjatë arrestimit të tij.

Nuk dihet ende motivi i të shtënave. Ministria e Jashtme e Ukrainës nuk iu përgjigj menjëherë një emaili nga Fox News.