Autoritetet austriake kanë konfirmuar se një person i armatosur i qëlluar për vdekje, pasi kishte kryer një sulm terrorist në Vjenë, ishte një simpatizant i Shtetit Islamik;  mediat lokale që e emëruan atë si Kujtim F., një terrorist i dënuar i cili ishte liruar herët nga burgu.

Natën e kaluar terrori u shpalos në kryeqytetin austriak kur persona të armatosur, të përshkruar si të përgatitur mirë, “shumë profesionistë” dhe “të armatosur rëndë”, filluan një sulm në të gjithë qytetin. Dy burra dhe dy gra u vranë dhe 17 u plagosën, shtatë në mënyrë kritike. Policia gjithashtu qëlloi për vdekje një të dyshuar. Autoritetet po kërkojnë të paktën një tjetër; megjithatë, dëshmitarët okularë përshkruajnë duke parë disa sulmues.

Policia po heton gjashtë skena krimi në qendër të Vjenës, me të shtënat që ndodhin në një zonë të zënë, të populluar me restorante dhe bare që ishin plot me klientë. Moti i butë kishte tërhequr shumë Vjenezë mbrëmjen e fundit para se të hynte në fuqi orari i ri i koronavirusit. Aty pranë ishte edhe sinagoga qendrore e Vjenës.

Autoritetet ende nuk kanë arritur në përfundimin nëse kishte një element antisemitik në zgjedhjen e vendit për të kryer sulmin; megjithatë, të gjithë tempujt hebrenj në vend u mbyllën për shkak të pandemisë.

Ministri i Brendshëm Karl Nehammer konfirmoi se personi i armatosur, i cili u “neutralizua” në 8:09 pasdite me kohën lokale – nëntë minuta pasi filloi sulmi terrorist – ishte simpatizant i Shtetit Islamik. Kancelari austriak Sebastian Kurz tha të hënën në mbrëmje se incidenti ishte “padyshim një sulm terrorist”.

“Ai ishte i pajisur me një rrip shpërthyes, një pushkë automatike, një pistoletë dhe një hanxhar për të kryer këtë sulm të neveritshëm ndaj qytetarëve të pafajshëm,” tha Ministri i Brendshëm Nehammer.

VERITAS.COM.AL