Aktorja britanike, Hilary Heath, e cila ka luajtur në Witchfinder General dhe Wuthering Heights, vdiq këtë javë pasi u infektua nga COVID-19.

Nipi i saj Alex Williams konfirmoi lajmin tragjik në Facebook.

“Ne e humbëm nënën time të mrekullueshme Hilary Heath në Covid-19 javën e kaluar,” shkroi ai.

“Hilary kishte shumë karrierë, duke filluar si aktore e ekranit dhe skenës në vitet 1960 dhe 1970, dhe më pas e rivarrosi veten si një producent në vitet 1990, duke bërë filma si Nil nga Mouth (Gary Oldman) dhe një aventurë të madhe” (Hugh Grant, Alan Rickman).

“Ri-shpikja e saj më e shquar erdhi në mesin e viteve ’60, kur ajo fitoi një gradë master nga Oksfordi në psikologji dhe u bë një këshilltare e varësisë, i specializuar në CBT.

VERITAS.COM.AL