Nga CHARLIE SPIERING

Ambasadori në Bashkimin Evropian Gordon Sondland njoftoi të Premten se po hiqej nga posti i tij nga Presidenti Donald Trump.

“Sot më është komunikuar që Presidenti synon të më heqë menjëherë efektivisht si Ambasador i Shteteve të Bashkuara në Bashkimin Evropian,” tha ai në një deklaratë.

Sondland dëshmoi në gjyqin e impeachmentit të Presidentit Trump, duke informuar anëtarët e Kongresit se në mendjen e tij ai mendonte se ekzistonte një marrëdhënie quid quo midis vendimit të presidentit për të ndalur ndihmën për Ukrainën dhe bindjes se zyrtarëve Ukrainas për të shpallur një hetim mbi Hunter Biden dhe kompaninë e korruptuar të gazit Burisma .

Sondland falënderoi Trump që i dha mundësinë për të shërbyer si një ambasador dhe Sekretarin Mike Pompeo për mbështetjen e tij.

“Jam krenar për arritjet tona,” përfundoi ai. “Puna jonë këtu ka qenë kulmi i karrierës time.”

Presidenti Trump shkarkoi gjithashtu të Premten Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare Alexander Vindman, i cili dëshmoi kundër veprimeve të presidentit në Ukrainë dhe pranoi se nxori informacionin.

“Sot, nënkoloneli Aleksandër Vindman u shoqërua jashte nga Shtëpia e Bardhë, ku ai ka shërbyer me devotshmeri vendin e tij dhe Presidentin e tij,” tha avokati i Vindman, David Pressman në një deklaratë.

 

Vëllai binjak i Vindman, Yevgeny Vindman, avokat në NSC, gjithashtu u pushua nga puna.

Veritas.com.al/