Charles Hymas/ The Telegraph

Lufta e hapur midis kriminelëve shqiptarë po zhvillohet në rrugët e Londrës, ndërsa ata përpiqen të rritin territorin e tyre që merret me drogë.

Në sulmin e fundit dhjetë ditë më parë, dy persona u qelluan gjatë ditës, ndërsa kalonin nëpër Barking në Lindje te Londrës, një fortesë e Hellbanians, një grup famëkeq i krimit Shqiptar.

Një 20-vjeçar është identifikuar në bashkësinë shqiptare në Londër si objektiv i atentatit ne Wilmington Gardens, Barking, në orën 2.15 pasdite të enjten 4 qershor.

Oficerët e armatosur që shkuan në vendngjarje gjetën dy persona të shtrirë të plagosur me plagë me armë zjarri, një ende në makinën e tij duke u ruajtur nga banorët.

Gashi, i cili ka jetuar në Britani për disa vjet, u tha se mbeti në një gjendje kritike në spital, ndërsa dëmtimet e personit të dytë nuk ishin të rrezikshme për jetën.

Një 26-vjeçar është arrestuar me dyshimin për vrasje në perëndim te Ealing me hetimin që po drejtohej nga detektivët e Trident nga komanda e krimit special të Policisë Met. Ata janë duke bërë apel për dëshmitarët.

Ajo pason vrasjet e pesë shqiptarëve në vitin e kaluar pasi bandat shtrëngojnë kontrollin e tyre në tregun e kokainës në Mbretërinë e Bashkuar, e vlerësuar nga Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) të ketë vlerë midis 9.4 dhe 11.8 miliardë në vit, dhe mbi 25.7 milion £ në ditë .

Përdorimi i kokainës në Britaninë e Madhe

NCA thotë se konsumi i kokainës në Angli, Uells dhe Skoci është rritur me të paktën 290 përqind që nga viti 2011 në 117 ton në vit.

“Kriminelë nga Shqipëria kanë krijuar një profil të lartë dhe një shkallë të ndikimit brenda krimit të organizuar në Mbretërinë e Bashkuar (dhe) po zgjerojnë gjithnjë e më shumë rrjetin e tyre të ndikimit, me qasje të konsiderueshme në tregun e trafikut të drogës në Mbretërinë e Bashkuar, veçanërisht kokainës,” tha një zëdhënës i NCA.

Në një faqe në Instagram, parë nga The Sunday Telegraph, një koleg Shqiptar postoi një video nga pasojat e atentatit me paralajmërimin: “Djemtë shqiptarë në Angli janë dembelë dhe nuk punojnë në një mënyrë të ndershme. Në mendjen e tyre është një gjë – vetëm të shesin drogë.

“Kjo është ajo që ju ndodh në fund të marrëveshjeve të drogës. Më vjen keq për familjet e tyre. Shpresoj që pjesa tjetër të nxjerrin mësime se jeta nuk është film apo aventurë. Punoni me ndershmëri, mos mendoni se do të pasuroheni në një vit me drogë. ”

Banda Hellbanianz me qendër në Barking,e cila vepron si shpërndarëse në rrugë për Mafian Shqiptare ka grumbulluar gati 100,000 ndjekës në njërën prej faqeve të tyre, ku shfaqin makina të shtrenjta, armë dhe para.

Mafia Shqiptare janë sindikatat kriminale të organizuara Shqiptare, të cilët policia besojnë se po konsolidojnë fuqinë e tyre brenda botës së krimit në Mbretërinë e Bashkuar dhe janë në rrugën e tyre për të kapur gati plotësisht tregun e kokainës në Mbretërinë e Bashkuar.

Duke importuar kokainë direkt nga Amerika e Jugut, Mafia Shqiptare ka hequr ndërmjetësin, duke bërë të mundur që të zvogëlojnë rivalët e tyre duke blerë drogën me çerekun e çmimit direkt nga kartelet dhe më pas duke rritur pastërtinë në rrugë.

Ndër vrasjet është edhe ajo e Flamur Beqirit, me origjinë shqiptare, 36 vjeç,qe u qëllua para gruas së tij jashtë shtëpisë së tyre prej 1.5 milion £ ne Battersea në jug të Londrës dhjetorin e kaluar.

Më vonë doli se ai ishte një nga personat më të kërkuar në Suedi. Policia njoftoi për një vrasje të dyfishtë të dy shqiptarëve, njëri prej të cilëve u gjet në bagazhin e një makine goditur me thikë per vdekje.

Vetëm dy muaj më parë, një tregtar shqiptar i drogës u vra në banesën e tij në Brighton në atë që gjykata tha se ishte një sulm “brutal, i mbështetur dhe i vendosur” që përfshinte një thikë, një shufër metalike skele dhe një bilancier të filetuar.

Dy vrasje të tjera në korrik dhe shtator përfshinë një shqiptar që u qëllua jashtë një klubi snooker në lindje të Londrës.

Bandat shfrytëzojnë të rinj Shqiptarë që janë joshur në Britaninë e Madhe me premtime për punë dhe pasuri. Ata janë kombësia e dytë më e trafikuar apo e skllavëruar në Mbretërinë e Bashkuar pas Britanikëve.

Numri i shqiptarëve në burg është katërfishuar nga 212 në 2013 në 999 në mars të këtij viti, duke përbërë 10 përqind të të gjithë shtetasve të huaj në burg.

VERITAS.COM.AL/