Politikani i partisë së djathtë esktreme, Frank Magnitz është rrahur dhe plagosur egërsisht gjatë një sulmi që policia e shikon si ‘të motivuar politikisht’.

Lideri i ‘Alternativës për Gjermaninë’ (AfD) në Bremen është sulmuar nga tre persona në qendër të qytetit verior Bremen ditën e Hënë.

Personat e maskuar e qëlluan deri në humbjen e ndjenjave me një copë druri dhe e shkelmuan në kokë, thonë zyrtarët e  AfD.

Zoti Magnitz sapo ishte larguar nga një pritje për vitin e rinë muzeun e artit të Kunsthalle në Bremen, kur u qëllua.

Veritas.com.al/