Etiketa: is_tag

Oqeanet po ngrohen më shpejt se kishin parashikuar shkencëtarët.
KOMENT Ndryshimet klimaterike duket se këtë vit kanë qenë të dukshme në të gjithë botën. Nga të dhënat e fundit rezulto në oqeanet kanë arritur temperaturën e tyre më të nxehtë të regjistruar n...
Kjo javë pa shi, e favorshme për pushime, temperatura deri në 38 gradë
Java e parë e muajit gusht pritet që të jetë e favorshme për të gjithë ato që kanë lënë pushimet dhe presin që ti drejtohen plazhit. Meteorologu  Hakil Osmani shprehet se gjatë kësaj jave prite...
Ambient/ Retë e pluhurit nga Sahara ndikojnë në cilësinë e ajrit në Evropën Jugore
Cilësia e ajrit në Evropën Jugore, kryesisht në Spanjë, u ndikua në fillim të javës nga pluhuri nga Sahara që filloi në fundjavë, njoftoi sot Observatori Evropian i Kopernikut. “Ky pluhur po nd...
“Si mendojnë të na ndihmojnë ndotësit e mëdhenj, ne që jemi jondotës?”/ Edi Rama
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thjesht një pyetje, të cilën e shtron përpara krerëve të qeverive pjesëmarrëse në Organizatën e Kombeve të Bashkuara: “Si mendojnë të na ndihmojnë ndotësit ...
Konferenca e 26 e OKB: Shqipëria, e vetmja nga WB-ja me Plan Kombëtar për Klimën
Shqipëria, pjesëmarrëse në Konferencën e 26-të të Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike, e cila po mbahet në Glasgow të Skocisë, ka dorëzuar Planin e saj Kombëtar për Klimën. Ky plan ës...
Korriku, muaji më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë. Toka po kalon një ndryshim të pakthyeshëm: OKB
Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike (NOAA) e SHBA  ka bërë të ditur se korriku i vitit 2021 ishte muaji më i ngrohtë i regjistruar ndonjëherë, teksa vazhdojnë të rriten shqetësimet mbi...
Dieta kundër të nxehtit: Si ta luftojmë të nxehtin e verës?!
Nxehtësia mund të luftohet duke zgjedhur ushqime të lehta frutash dhe perimesh, një burim i vitaminave dhe mineraleve të vlefshme. Këtu janë këshillat e nutricionistëve për një dietë anti-i nxehtë...
Alarmi i klimës, 500 shkencëtarë kundër të gjithëve: “Është një farsë”
( FOTO: Greta Thunberg)/ Nuk ekziston një e vërtetë shkencore mbi ndryshimet klimatike. Përkundrazi, ekziston një panel njerëzish të ndryshëm që kundërshtojnë Greten dhe mësuesit e këqij të amb...
Thirrja e fundit për të mbrojtur botën nga “katastrofa klimatike”.
Kjo është thirrja e fundit, thonë shkencëtarët, paralajmërimi më intensiv deri më sot nga rreziku i rritjes së temperaturës globale. Raporti i tyre dramatik për mbajtjen e kësaj rritjeje nën 1....
Ndryshimi klimatik kërcënon ta transformojë Tokën në një “serë”.
Një studim i kohëve të fundit i publikuar nga revista shkencore Proceedings of the National Academy of Sciences zbulon se ethet e planetit Tokë vazhdojnë të rriten. Pasojat e kësaj rritjeje të vaz...