SEAN MORAN

Senati votoi të lirojë ish Presidentin Donald Trump të shtunën nga akuzat se ai nxiti një kryengritje në 6 janar.

Senati votoi 57-43, që do të thotë se dhoma dështoi të fshinte pragun prej 67 votash të nevojshme për të dënuar Trump për akuzën që ai nxiti një kryengritje në 6 janar, kur Kongresi po certifikonte zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Shtatë Republikanë të Senatit votuan për të dënuar Trumpin për nxitje të një kryengritjeje, duke përfshirë Sens. Bill Cassidy (R-LA), Richard Burr (R-NC), Susan Collins (R-ME), Lisa Murkowski (R-AK), Mitt Romney ( R-UT), Pat Toomey (R-PA), Ben Sasse (R-NE).

Votimi i sotëm shënon herën e dytë që Trump i ka shpëtuar denimit nga Senati pasi një shumicë e Demokratëve në Dhomë votoi për fajësimin e Trump. Demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve votuan për të fajësuar Trump herën e parë, duke e akuzuar atë për abuzim të pushtetit dhe pengim të Kongresit.

Gjyqi i Senatit për fajësimin mori një kthesë dramatike të shtunën në mëngjes ndërsa Senati votoi për të dëshmuar dëshmitarë shtesë. Pesë Republikanët e Senatit, përfshirë Sens. Susan Collins (R-ME), Lisa Murkowski (R-AK), Mitt Romney (R-UT), Ben Sasse (R-NE) dhe Lindsey Graham (R-SC) votuan pro.

Senatorët donin më shumë informacion në lidhje me një telefonatë të raportuar midis Trump dhe Udhëheqësit Republikan të Dhomës Kevin McCarthy (R-CA). Gjatë thirrjes së pretenduar, e cila u përmend për herë të parë nga Rep. Jaime Herrera Beutler (R-WA), Trump tha se protestuesve ju behej vone  më shumë për manipulimet zgjedhore sesa McCarthyt.

Avokati mbrojtës i Trump Michael van der Veen tha se nëse Demokratët duan më shumë dëshmitarë, ai duhet të shkarkojë Kryetaren e Dhomës Nancy Pelosi (D-CA) – jo nga Zoom por në Filadelfia – dhe Zëvendës Presidenten Kamala Harris. Van der Veen tha se do t’i duheshin deri në 100 depozitime.

Vota e Senatit inatosi shumë Republikanë, të tillë si Sens. Joni Ernst (R-IA) dhe Ted Cruz (R-TX).

Ernst, nënkryetarja e GOP e Senatit, e quajti votimin një “totalisht,totalisht shfaqje muti”.

Ajo e quajti miratimin e dëshmitarëve shtesë një “mjet hakmarrjeje” kundër presidentit të 45-të.

Konservatorja e Iowa-s më pas premtoi se nëse Demokratët dëshirojnë të zgjasin gjyqin e fajësimit kundër Trump,edhe ata gjithashtu do ta zvarrisin gjyqin. Ajo gjithashtu premtoi të bllokojë shqyrtimin e të nominuarve të mundshëm.

“Nëse ata duan ta zvarrisin këtë, edhe ne do ta zvarrisim. Ata nuk do të marrin nominimet e tyre, nuk do të marrin asgjë ”, tha Ernst.

“Demokratet kishin rënë dakord të njihnin dëshmitarët [sic], pastaj Menaxherët e Dhomës ndryshuan mendje këtë mëngjes. Schumer u verbua. Pandemoni. Ata po negociojnë tani për të kuptuar hapat e ardhshëm “, tha senatori Ted Cruz (R-TX) në një deklaratë të Shtunën.

Sidoqoftë, gjyqi i fajësimit mori një kthesë edhe më dramatike kur menaxherët e impeachmentit të Demokratëve të Dhomës dhe ekipi ligjor i Trump arritën një marrëveshje të Shtunën pasdite që do të anashkalonte dëshmitë shtesë të dëshmitarëve.

Shfajesimi i Trump lejon që Senati të përqendrohet në konfirmimin e kandidatëve shtesë për administratën e Biden dhe kalimin e një pakete lehtësimi per COVID.

VERITAS.COM.AL