Sekretari i Shtetit i SH.BA-së Mike Pompeo u ul në Arabinë Saudite herët të hënën në mëngjes për bisedime me aleatin e ngushtë mes tensioneve në rritje me Iranin.

Në Jeddah, zoti Pompeo do të takojë Mbretin Salman bin Abdulaziz dhe Princin e Kurorës Mohammed bin Salman për të diskutuar problemet rajonale në përgjithësi dhe Iranin në veçanti.

Në Emiratet e Bashkuara Arabe, sekretari i shtetit do të diskutojë sigurinë detare dhe tensionet ne rritje me Sheikun Mohamed bin Zayed, Princin e Kurorës te Abu Dhabit dhe Zëvendës Komandantin Suprem te Forcave të Armatosura.

Udhëtimi i tij u njoftua vetëm në fund të javës së kaluar si një shtesë e një vizite në Indi. Z. Pompeo i quajti Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabinë Saudite “dy aleatë të mëdhenj” në trajtimin e sfidës që paraqet Irani.

Ai tha se Shtetet e Bashkuara kërkuan një koalicion rajonal “jo vetëm në të gjithë shtetet e Gjirit, por në Azi dhe në Evropë që te kuptoje këtë sfidë dhe është duke përgatitur të shtyjë përsëri kundër sponsorit më të madh të terrorit në botë”.

  1. Pompeo kohët e fundit ka përdorur kompetencat e rralla emergjente, duke cituar Iranin si një kërcënim, për të autorizuar 8.1 miliardë dollarë në shitjen e armëve në Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit, Abbas Mousavi tha se vendi do të mirëpriste një zbrazje të tensioneve në rajon.

“Ne mirëpresim shpërndarjen e tensioneve të rajonit. Ne nuk duam rritje të tensioneve, “citohet ai nga agjencia e lajmeve ISNA.

SHBA nisën një sulm kibernetik mbi institucionet ushtarake iraniane në përgjigje të rrëzimit të një droni të marinës amerikane javën e kaluar. Të hënën, Ministri iranian i telekomunikacionit Mohammad Javad Azarari Jahromi mohoi se kishte pasur një sulm të suksesshëm kundër vendit, pavarësisht përpjekjeve të përsëritura.

Sekretari i Jashtëm i Britanisë së Madhe Jeremy Hunt, një nga dy politikanët në gare per te qene kryeministri i ardhshëm, ka thënë se Britania do të konsideronte bashkimin me SHBA-në në aksionet ushtarake kundër Iranit.

Të hënën, zoti Hunt përsëriti shqetësimin e tij për gjendjen ne Lindjen e Mesme në Radion BBC, duke paralajmëruar rrezikun e “një lufte aksidentale”, duke shtuar se Britania e Madhe ka qenë në kontakte të ngushta me Shtetet e Bashkuara.

“Ne kemi bërë gjithçka që mundemi për të c’përshkallëzuar situatën,” tha z. Hunt.

Veritas.com.al/