AP

5 Prill 20200

Papa Françesku po celebron MESHEN E TE DIELES SE PALMES pa publik, pasi ceremonia tradicionale në Sheshin e Shën Pjetrit u anulua për shkak të pandemisë koronavirus

QYTETI I VATIKANIT (AP) – Papa Françesku po fcelebrom Meshën e së Dielës së Palmës pa publikun, pasi ceremonia tradicionale në Sheshin e Shën Pjetrit u anulua për shkak të pandemisë koronavirus.

Normalisht, dhjetëra mijëra Romanë, turistë dhe pelegrinë, që shtrëngonin degët e ullirit ose deget e palmave do të ishin mbledhur në një Meshë në natyrë të udhëhequr nga pontefi. Përkundrazi, Françesku po drejtonte ceremoninë brenda Bazilikës së Shën Pjetrit, e cila dukej edhe më shumë kavernë se zakonisht sepse ishte aq e zbrazët.

Përveç ndihmësve të tij, disa prelate te ftuar, murgesha dhe njerëz te ftuar ishin të pranishëm, të ulur vetëm në rreshtat e parë dhe metra larg (yards) për të zvogëluar rreziqet e infektimit.

Në dukje i menduar, Françesku bekoi palmat e gërshetuara të mbajtura nga të tjerët, pastaj mbajti një vetë.

E Diela e Palmës hap solemnisht Javën e Shenjtë që çon deri në Pashkë, e cila këtë vit bie në 12 Prill. Vatikani ka njoftuar se Françesku do të kryesojë të gjitha ceremonitë tradicionale pa publikun në përputhje me masat e bllokimit në Itali dhe në Vatikan për të përmirësuar përhapjen e COVID-19.

Ndër ngjarjet e zakonshme është e Premtja e Mirë e procesionit te Rruges se Kryqit. Këtë vit, në vend të procesionit të zakonshëm të qirinjve në Colosseum të Romës, Rruga e Kryqit do të kryesohet nga Françesku në Sheshin e Shën Pjetrit.

Vatikani ka thënë se ka shtatë raste të COVID-19 midis banorëve ose punonjësve të qytet-shtetit të vogël të pavarur.

VERITAS.COM.AL