Etiketa: is_tag

Rama uron Pashkën Katolike: Ringjallja e Krishtit celebron dashurinë e pafundme dhe sakrificën për njeriun
Kryeministri Edi Rama ka uruar besimtarët katolikën për festën e Pashkës. Përmes një postimi në rrjetet sociale. Rama shprehet se ringjallja e Krishtit celebron dashurinë e pafundme dhe sakrifi...
Data e zgjedhjeve/ Për herë të parë respektohet Shën Mëria. Rama: ‘Nuk pranojmë zgjedhje në 2 Maj’.
KOMENT/ Në 2 Maj 2021 është dita kur kremtohen Pashkët Ortodokse. Kjo eshte arsyeja pse kryetari i PS dhe kryeminister, Edi Rama, deklaroi ne Presidence se PS pranon çdo date per zgjedhjet ...
Donald Trump e quan të Dielën e Pashkëve “të ndara”: “Po shpëtojmë nga murtaja”
CHARLIE SPIERING Presidenti Donald Trump publikoi të Dielën një video përshëndetëse të së Dielës së Pashkëve nga Shtëpia e Bardhë, gjatë krizës së koronavirusit. "Kjo Pashkë do të jetë shumë...
Fotografi: Mes Coronavirusit, të krishterët e botës festojnë Pashkë si asnjë herë tjetër
(AP) - Të krishterët në mbarë botën festuan të Dielën e Pashkëve të izoluar në shtëpitë e tyre nga koronavirusi, ndërsa pastorët predikuan lajmin e gëzueshëm të besimit për ringjalljen e Krishtit ...
Festuan Pashkët në tarracën e pallatit në kohë koronavirusi, banorët “sulmojnë” helikopterin që i ndërpreu
Në Itali vazhdojnë të qëndrojnë në fuqi masat shtrënguese për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit. Italia numëron deri më tani 19,899 viktima të shkaktuara nga koronavirusi dhe kjo ka bërë që...
Pashkët/ Ku ishte Imzot George Frendo atëherë? Ai thotë se kjo natë i kujton vitin ’97!
George Fredo ka suprizuar sot duke e krahasuar Pashkene  sivjetme te izoluar me Luften Civile te vitit 1997. Në një situatë aspak të zakontë dhe si kurrë më parë, sot besimtarët e krishterë fes...
Nuk ka Pashkë pa pak shi. Në cilat zona bie shi sot?
Edhe per sot ishte parashikuar dite me diell, vetem me diell. Por do te ishte nje prishje e 'zakonit'te Pskeve, ku sidoqofte, bie pak shi ne cdo dite te madherishme Vendi ynë sot do të mbiz...
Vittorio Feltri, një e vërtetë e hidhur për kishat: “Të gjithë duan të shkojnë në meshë tani vetëm sepse janë të mbyllura”
Ajo që duket një e vërtetë e pakëndshme, e përmbledhur në shumë pak hapësirë të vënë në dispozicion nga një tweetim. Për ta shprehur është Vittorio Feltri, drejtori i Libero. Tema është ajo e kish...
E DIELA E PALMES: Papa feston pa publik në Shën Pjetër
AP 5 Prill 20200 Papa Françesku po celebron MESHEN E TE DIELES SE PALMES pa publik, pasi ceremonia tradicionale në Sheshin e Shën Pjetrit u anulua për shkak të pandemisë koronavirus QYTET...
Edhe Kisha flet për ‘vetëvrasje’ pas dorëzimit të deputetëve nga Parlamenti
Nga: Imzot George Frendo, Arqipeshkvi Metropolit i Tiranë- Durrësit/ “Sivjet po kremtojmë pashkët në një moment shumë kritik dhe të tensionuar në vendin tonë. Unë nuk jam politikan, nuk po f...